24 czerwca 2018
Kościół NSJ | godz.19:00
Odbywające się od dziesięciu lat Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Ełku są obecnie jednym z ważniejszych wydarzeń promujących muzykę klasyczną w mieście i regionie. Główna idea przyświecająca przedsięwzięciu to prezentowanie miejscowej publiczności wartościowych dzieł literatury organowej i szerokiego spektrum muzyki kameralnej w profesjonalnych wykonaniach.
Koncerty muzyki organowej i kameralnej przyciągają melomanów spragnionych muzyki na najwyższym poziomie. W ramach koncertów prezentowane są wybitne dzieła wielkich kompozytorów. Podczas wieczorów muzyce towarzyszy słowo. Prowadząca koncert, w przystępny sposób wprowadza słuchaczy w świat wiedzy muzycznej.
PROGRAM:
Jeremiah Clarke – Fanfara, arr. S. Richards
Daniel Speer – Sonata, arr. S. Richards
Claude Debussy – Trois Chansons de Charles d’Orléans, arr. M. Levin
Feliks Nowowiejski – uwertura do „Legendy Bałtyku, arr. E. Fabiańska-Jelińska
– „Missa Pro Pace” – „Sanctus”
– Mazur
– Walc
– Menuet
– Krakowiak
– Borowiak
Ewa Fabiańska-Jelińska – Chorał I
August Freyer – Fantazja z koncertu f-moll op.1
Władysław Żeleński – Preludium Pastorale op.68
J.S.B – Fuga g-moll BWV 578
Bis
- Kilar – Walc z filmu „Trędowata” (Trombquartet)
Michał Markowski
Program koncertu:
August Freyer – Fantazja koncertowa f-moll op.1
Władysław Żeleński – Preludium pastorale op. 68
Jan Sebastian Bach – Fuga g-moll BWV 578
Wykonawcy:
Michał Markowski – ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Białymstoku w klasie organów prof. Marii Terleckiej (dyplom z wyróżnieniem). Jako uczeń był laureatem I miejsca na III Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów im. F. Karpińskiego w Białymstoku (2012) i zdobywcą wyróżnienia na VI Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie (2013). Ponadto otrzymał dwukrotne wyróżnienie w VIII i IX edycji Białostockiego Festiwalu Młodych Organistów. Obecnie jest studentem studiów magisterskich Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na kierunku Muzyka Kościelna w klasie organów prof. Piotra Wilczyńskiego. Swoją wiedzę i umiejętności pogłębia biorąc udział w wielu seminariach i kursach mistrzowskich prowadzonych przez artystów i pedagogów z Polski i zza granicy. Od 2016 roku pełni również funkcję organisty w kościele pw. Nawiedzenia NMP (Nowe Miasto), najstarszym kościele w Warszawie. Wartin ( Niemcy ). Prowadzi klasę organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie. Jest kierownikiem artystycznym licznych Międzynarodowych Festiwali Organowych . Posiada w swoim dorobku nagrania radiowe , telewizyjne oraz płytowe.
TrombQuartet to kwartet puzonowy, w skład którego wchodzą następujący muzycy: Piotr Banyś, Wojciech Jeliński, Marek Kaczor oraz Tomasz Kaczor. Artyści to absolwenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie, na co dzień współpracujący z prestiżowymi instytucjami muzycznymi m.in. z Orchester Akademie der Berliner Philharmoniker, Filharmonią Poznańską im. T. Szeligowskiego, Teatrem Wielkim im. S. Moniuszki, a także Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.Warto podkreślić, że kwartet puzonowy TrombQuartet to oryginalny, jeden z nielicznych tego typu zespołów w Polsce, który istnieje od 2012 roku. Od tego czasu regularnie koncertuje oraz rozwija swój warsztat wykonawczy, doskonaląc niepowtarzalne brzmienie kwartetu puzonowego i poszerzając ciągle repertuar.
Artyści prezentują podczas koncertów nie tylko utwory z kręgu muzyki klasycznej wszystkich epok. Potrafią również zainteresować słuchaczy oryginalnymi opracowaniami standardów jazzowych, przebojów muzyki filmowej, a nawet piosenek popowych. Chętnie sięgają również po utwory współczesne, nie ograniczając się do jednego nurtu bądź stylu muzycznego. Muzycy zespołu TrombQuartet mają w swoim repertuarze dzieła współczesnych kompozytorów z USA, Anglii,
Włoch oraz Polski, którzy stworzyli je z myślą o uzdolnionych artystach wraz z dedykacją. Puzoniści na stałe współpracują z wybitną kompozytorką młodego pokolenia, Ewą Fabiańską-Jelińską, która tworzy dla nich nowe utwory oraz aranżacje. Zespół regularnie prezentuje się podczas prestiżowych festiwali o zasięgu krajowym i międzynarodowym m.in.: Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna czy Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Szczecinie.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz