3 maja godz. 18:00 online na platformie Facebook
„Wachlarz” – muzyczny kolaż w wykonaniu ełckich artystów
„Piosenka jest dobra na wszystko…”! Dobra na nasze narodowe świętowanie, na pogodę majówkową, która w tym roku nas nie rozpieszcza, na poznanie bliżej ełckich artystów oraz ich muzycznych inspiracji. Tutaj zaczęli swoją działalność muzyczną, a teraz wielu z nich rozwija swoją pasję w różnych miastach Polski, a także za granicą. Nie zapominają jednak o swojej małej ojczyźnie i z okazji 3 Maja dzielą się z nami swoimi piosenkami w tym artystycznym montażu.
Dziękujemy pani Ewie Awramik za opiekę artystyczną i koordynację projektu!
W barwnym dźwiękowo wachlarzu pełnym muzycznych różnorodności zaprezentują się dla Was:
Jakub Bukowski – grą na cymbałach wileńskich zajmuje się od 8 roku życia. Działa w stowarzyszeniu „Zacheusz”. Jego pierwszym instruktorem był Jakub Karpuk. Obecnie uczy się pod czujnym okiem Przemysława Stępkowskiego- właściciela Akademii Małego Muzykanta w Ełku. Ze stowarzyszeniem „Zacheusz” i Akademią Małego Muzykanta zajmuje się promowaniem kultury przedwojennej Wileńszczyzny .Jego ostatnimi sukcesami są: III miejsce na konkursie cymbalistów w Rzeszowie w kategorii solista w grudniu 2020 roku oraz I nagroda na Festiwalu w Kazimierzu Dolnym w 2017 roku w kategorii Mistrz i Uczeń.
Natalia Maciorowska – młoda ełczanka, która już stawia swoje pierwsze muzyczne kroki. Uczennica klasy 5 Zespołu Szkół Sportowych w Ełku. Brała udział w licznych lokalnych konkursach wokalnych, na których zdobywała nagrody i wyróżnienia. Uczy się także grać na gitarze.
Patrycja Makowska – wokalistka, trener wokalny, uczestniczka programów muzycznych The Voice of Poland oraz Bitwa na Głosy. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną w Ełku, działała w ełckim Teatrze 30 Minut oraz Mazurskim Zespole Pieśni i Tańca „Ełk”. Można było ją usłyszeć podczas ełckich koncertów kolęd czy Zaduszek Jazzowych. Kontynuuje ścieżkę muzyczną głównie w Warszawie. Podczas studiów chórzystka Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie aktorka muzycznego Teatru Hybrydy. Na co dzień rozwija się zawodowo w innej branży – jest prawnikiem. Występuje w spektaklach muzycznych, ostatnio u boku Anny Dereszowskiej, Joanny Trzepiecińskiej i Andrzeja Seweryna (pod batutą kompozytorki i aranżerki Urszuli Borkowskiej). Śpiewa w zespole Sensation Band.
Monika Sadowska – absolwentka szkoły muzycznej I st. w Ełku i studium wokalnego im. Jerzego Wasowskiego w Warszawie. Obecnie gra z zespołem Freaky Night Band (wraz z Grzegorzem Kicmalem – gitara basowa, Markiem Pużyńskim – gitara klasyczna, Jackiem Kwiatkowskim – instrumenty klawiszowe i Adamem Gołaszewskim – perkusja) oraz Waves Impression (wraz z Grzegorzem Kicmalem i Andrzejem Pastorem). „Emerytowana” uczestniczka koncertów kolęd w Ełckim Centrum Kultury. Znana mieszkańcom także z projektu „Pozamykaj Drzewa”.
Estera Drzymkowska (Ławrukajtis) – absolwentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2012 roku ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Ełku w klasie skrzypiec. Wielokrotnie brała udział w różnorodnych projektach muzycznych takich jak: Lubię Wracać Tam Gdzie Byłem, Swinging Ełk, Piosenki Wiecznie Młode. Aktualnie rozwija się jako trener i instruktor wokalny prowadząc zajęcia indywidualne oraz grupowe w takich szkołach jak: „Brodway musical School” czy „Fabryka Muzyków” w Gdańsku i okolicach. W 2019 roku uzyskała stypendium artystyczne Prezydenta miasta Ełku w zakresie śpiewu, dzięki któremu zrealizowała muzyczny projekt pt. „Folkowo-jazzowe inspiracje”.
Kacper Szelążek – jest jednym z najbardziej utalentowanych polskich kontratenorów młodego pokolenia. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Artura Stefanowicza. Jest jedynym kontratenorem na świecie, który wykonuje 3 poematy do sł. Kasprowicza Karola Szymanowskiego. Występował m.in.: w Weronie, w Lizbonie, w Moskwie, Warszawskiej Operze Kameralnej, Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Uświetnił swoim występem 18. Koncert kolęd, który odbył się w 2011 r. w Ełckim Centrum Kultury.
Michał Krupa i Rafał Kozber (Krupek i Rafcik) – Pochodzą z Ełku, obecnie działają w Warszawie. Muzyczną pasją zaraziła ich w szkole Ewa Awramik, która także zachęciła ich do profesjonalnej działalności. Swoje pierwsze kroki stawiali w studiu Ełckiego Centrum Kultury, gdzie nagrywali debiutanckie utwory. Obecnie prowadzą studio nagrań „Domofonia”, w którym gościli min. Pawbeats, Rafała Paczesia, Mery Spolsky, Ewelinę Lisowską, Liroya czy Joannę Okuniewską. Przeprowadzają także warsztaty dla młodzieży.
Aleksandra Słyż – kompozytorka, artystka dźwięku, projektantka, inżynierka i performerka. Tworzy muzykę awangardową i eksperymentalną. Licencjat uzyskała z reżyserii dźwięku na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, a także z kompozycji w Akademii Muzycznej im. I. Padarewskiego w Poznaniu. Ponadto w Royal Collage of Music w Sztokholmie ukończyła licencjat z kompozycji elektroakustycznych. Występowała m.in. na festiwalach Up to Date Festival czy Open Source Art Festival. W 2020 r. wydała swoją debiutancką płytę „Human Glory”, na której utwory są oparte na czujnikach ruchu uruchamianych ludzkim gestem oraz dronach. Jej prace dotyczą przede wszystkim związków między człowiekiem, techniką i sztuką. Dzieli swoje życie między Poznaniem i Sztokholmem.
Ewa Awramik – absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, wydziału pedagogika. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu sztuki, techniki i arteterapii. Jest nauczycielką w Zespole Szkół Sportowych w Ełku oraz w Szkole Podstawowej nr 2. Zasiada w Radzie Miasta Ełku oraz jest Przewodniczącą Komisji Edukacji i Kultury oraz członkiem Komisji Sportu i Turystyki. Aktywnie uczestniczy w życiu miasta i inicjuje wiele działań z obszaru kultury i oświaty. Była wokalistką wielu ełckich zespołów oraz jest pomysłodawczynią i współorganizatorką ełckich koncertów kolęd. Laureatka nagrody Ełckiego Bociana. Opiekun artystyczny majowego projektu „Wachlarz” – muzycznego kolażu w wykonaniu ełckich artystów.