Spektakl o polskiej historii najnowszej, pokazanej przez pryzmat gdańskiego falowca
Adaptacja nagradzanej powieści Moniki Milewskiej „Latawiec z betonu”. Fikcja sceniczna o inżynierze, twórcy najdłuższego gdańskiego falowca. Ten orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła: falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość.
Wykonawca głównej roli i autor scenografii Wojciech Stachura otrzymał za ten spektakl wiele nagród, w tym trzy ogólnopolskie – nagrodę Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA dla najbardziej obiecującego aktora młodego pokolenia, nagrodę w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz nagrodę pierwszej edycji Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy Słupsk-Ustka 2022. Nagrodę tego festiwalu otrzymał także reżyser przedstawienia Michał Derlatka, który już wcześniej został wyróżniony za reżyserię „Betonu” Nagrodą Teatralną Miasta Gdańska za 2020 rok.
Już nie tylko poznajemy specyfikę falowca i dane na jego temat. Jesteśmy również świadkami pełnego humoru obrazu epoki PRL-u, którego osobliwy budynek przy ul. Obrońców Wybrzeża w Gdańsku jest przykładem. Falowiec staje się Polską w pigułce, głosem mieszkańców budynku nie tylko o perle architektury socjalizmu, ale też o Polsce, w której żyją.
Łukasz Rudziński, trojmiasto.pl
Wojciech Stachura bywa robotnikiem, milicjantem, wiejską kobietą, a nawet krową. Gra w żywym planie, gra lalkami, czasem okazuje się także świetnym tancerzem. Spektakl o polskiej historii najnowszej, pokazanej przez pryzmat gdańskiego falowca, jest imponującym popisem tego aktora.
Przemysław Gulda, „Gazeta Wyborcza”
Teatr Formy – spotkanie po spektaklu
Po każdym spektaklu zapraszamy publiczność na spotkanie z aktorem Wojciechem Stachurą, który opowie o teatrze formy, prezentując scenografię i rekwizyty ze spektaklu oraz demonstrując różne formy ich animacji. Uczestnicy będą mogli swobodnie w każdym momencie zadawać pytania lub próbować swoich sił w animacji różnych przedmiotów. Poznają, czym jest teatr formy, w jaki sposób można budować różnorodne znaki teatralne z zastosowaniem różnych form plastycznych czy lalkowych, jak można łączyć tradycyjne formy lalkowe z multimediami i innymi środkami wyrazu.
adaptacja i reżyseria: Michał Derlatka
animacje i multimedia: Sebastian Łukaszuk
muzyka: Sarapata Sound Workers
koncepcja scenografii i lalek: Wojciech Stachura
konsultacje konstrukcyjne scenografii: Beniamin Straszewski
reżyseria świateł: Maciej Iwańczyk
wykonanie: Wojciech Stachura
wykonanie piosenek: Marta Złakowska
głosy: Zofia Bartoś, Edyta Janusz-Ehrlich, Piotr Srebrowski
Spektakl dla widzów od lat 16.
Pokazy spektakli i warsztaty odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
TEATR POLSKA 2023
TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Celem programu jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.
Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały publiczności najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.
Program TEATR POLSKA organizowany jest w 2023 po raz piętnasty. Do tegorocznej, jubileuszowej edycji Zespół Sterujący ds. artystycznych zakwalifikował do drugiego etapu 15 przedstawień:
Arcadia, Teatr KTO, reż. Jerzy Zoń
Beton, Miejski Teatr Miniatura, reż. Michał Derlatka
Drzewo życzeń, Teatr im. H.Ch.Andersena w Lublinie, reż. Mateusz Przyłęcki
Every Minute Motherland, Fundacja Teatru Trans-Atlantyk, reż. Maciej Kuźmiński
Kafka: [tekst urywa się], Teatr Ósmego Dnia, reż. Janusz Stolarski, Adam Borowski,
Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki
Kaspar, Teatr Biuro Podróży, reż. Paweł Szkotak
Kwiat paproci, Fundacja Teatr Latarnia, reż. Mateusz Tymura
Lastminute, Fundacja Szafa Gra/Teatr Naumiony, reż. Iwona Woźniak
Margules.nieobecność, Fundacja Sceny Prapremier, reż. Łukasz Witt-Michałowski
Nieostrość widzenia, Teatr Kwadrat im. E. Dziewońskiego, reż. Wawrzyniec Kostrzewski
niezgoda.jpg, Teatr Zagłębia, reż. Justyna Łagowska
Sędziowie, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, reż. Anna Augustynowicz
Symulator, Białostocki Teatr Lalek, reż. TomsaLegierski
WOLNE CIAŁA, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, reż. Marta Ziółek
Złodziej czasu, Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze im. Bogdana Nauki,
reż. Waldemar Wolański
Pokazy spektakli TEATR POLSKA 2023 potrwają od 1 września do 30 listopada.
TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na stronie: www.teatrpolska.pl i www.facebook.com/TeatrPolska
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego