XV Edycja Ełckich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej
W tym roku po raz piętnasty mieszkańcy Ełku i okolic będą mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniu, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny miasta.
XV edycja Ełckich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej to tradycyjnie okazja do wysłuchania najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej w wykonaniu polskich wybitnych artystów – wirtuozów różnych specjalności.
Kierownictwo artystyczne i prowadzenie koncertów spoczywa w rękach pani Marii Terleckiej – uzdolnionej pianistki, organistki i pedagoga, pomysłodawczyni i organizatora cyklu koncertów organowych.
Podczas koncertu kameralnego na sali widowiskowej Ełckiego Centrum Kultury wystąpi Trio Lontano:
- Anna Maria Kamińska- fortepian
- Paweł Polak- skrzypce
- Grzegorz Vytlacil – wiolonczela
Trio fortepianowe Lontano powstało w 2009 r. Pomysłodawcami założenia zespołu są muzycy pochodzący z południa Polski, ale rodzinnie i zawodowo związani z Białymstokiem: Anna Kamińska (fortepian), Paweł Polak (skrzypce) oraz Grzegorz Vytlacil (wiolonczela). Nazwa zespołu nawiązuje także do poszukiwań repertuarowych utworów mniej znanych i rzadziej wykonywanych. Trio fortepianowe Lontano posiada w repertuarze utwory kompozytorów różnych epok i krajów, jednak szczególnym zainteresowaniem muzycy darzą literaturę polskich kompozytorów – L. Różyckiego, G. Fitelberga, F. Chopina, F. Lessela, A. Panufnika. W 2017 r. nagrali pierwszy album, zawierający Rapsodię d-moll op. 33 L. Różyckiego oraz Trio fortepianowe f-moll op. 10 G. Fitelberga. W 2020 r. zrealizowali nagranie audio- video z muzyką A. Piazzolli i J. Turiny dla Opery i Filharmonii Podlaskiej a na przełomie roku 2020 i 2021 nagrali kolejną płytę z muzyką Władysława Żeleńskiego w setną rocznicę jego śmierci zrealizowaną przez firmę DUX.
Paweł Polak – pochodzi z Bielska-Białej. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Janusza Skramlika. Studiował także w Hochschule für Musik und Theater „Felix Mendelssohn Bartholdy” w Lipsku, w klasie prof. Rolanda Baldiniego. Podczas edukacji muzycznej wielokrotnie brał udział w różnych kursach muzycznych pod kierunkiem takich profesorów jak Marieke Keser, Andrzej Grudzień, Robert Szreder, Bartosz Bryła, Christoph Wyneken, Semion Yaroshevich. W 2003 roku uczestniczył w Idyllwild Arts Academy Summer Program w USA. Do swoich osiągnięć zalicza koncerty kameralne z kwartetem Libero w towarzystwie Kevina Kennera m.in. w Kijowie na festiwalu Chamber Music Session (2012). Współpracował jako członek orkiestry m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Aukso, Śląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Śląską, Bielską Orkiestrą Kameralną, Radomską Orkiestrą Kameralną, Radiową Filharmonią New Art, {oh!} Orkiestrą Historyczną. Od 2006 roku pracuje w orkiestrze symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, obecnie na stanowisku zastępcy kierownika II skrzypiec tego zespołu. W ramach zainteresowań muzyką dawną w jej historycznym brzmieniu od 2007 roku jest koncertmistrzem zespołu muzyki dawnej Diletto, z którym prowadzi ożywioną działalność koncertową oraz nagrał dwie płyty. Jest również członkiem kwartetu smyczkowego Libero zarówno jako skrzypek i altowiolista.
Anna Kamińska – naukę gry na fortepianie rozpoczęła w Podstawowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Będzinie. Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II Stopnia w Bytomiu w klasie prof. Marii Serafin. Akademię Muzyczną im Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku oraz studia podyplomowe ukończyła z wyróżnieniem na wydziale instrumentalno-pedagogicznym – kierunek fortepian. Uczestniczka licznych seminariów pianistycznych pod kierunkiem m.in.: M. Catanii, A. Jasińskiego, W.Mierżanova, A. Tatarskiego, J.Bonowetrza, Duo Pepicelli. Brała udział w konkursach fortepianowych (m.in.: I. Paderewskiego w Wodzisławiu Śląskim – wyróżnienie czy Jenesse Musicales i Enescu w Bukareszcie). Ma za sobą zarówno występy solowe jak i z towarzyszeniem zespołów kameralnych. Obecnie pracuje jako pedagog i akompaniator w Białymstoku.
Grzegorz Vytlacil – absolwent POSM I i II stopnia im. St. Moniuszki w Bielsku – Białej w klasie Heleny Firlej oraz Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku w klasie wiolonczeli prof. Andrzeja Zielińskiego. Kilkakrotnie uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie oraz w Zamościu w klasie prof. Tomasza Strahla oraz w Ogólnopolskich Seminariach Dla Wiolonczelistów i Kameralistów w Białymstoku pod kierunkiem Duo Pepicelli, prof. Tomasza Tomaszewskiego, prof. Catalin Ilea. Wystąpił jako solista z orkiestrą symfoniczną Opery i Filharmonii Podlaskiej w ramach corocznego cyklu koncertu dyplomantów w 2006r. Gra również w duecie z pianistką Kariną Komenderą, z którą zagrał szereg koncertów w Bielsku – Białej, Białymstoku i Rzeszowie.Od 2014 gra w Kwartecie Dworskim. W 2011r. wystąpił w ramach cyklu Muzyka w Starym Kościele razem z wybitną klawesynistką prof. Lilianną Stawarz oraz kwartetem wokalnym. Wraz z prof. Lilianną Stawarz odbył w 2012 cykl koncertów muzyki dawnej w Bielsku-Białej oraz w Białymstoku. Od 2005 roku pracuje w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, gdzie pełni funkcję muzyka solisty. Od 2022 jest pedagogiem Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku.
Organizatorzy:
Współorganizatorzy:
Partnerzy: