13-letni Ramin żyje z rodziną w fińskim ośrodku dla uchodźców. Mimo trudnej sytuacji życiowej jego rodzice robią wszystko, by on i jego siostra czuli się jak w normalnym, kochającym domu. Radość spowodowaną początkiem wakacji przerywa wiadomość, że wniosek rodziny o azyl został odrzucony. Groźba przymusowego powrotu do Iranu budzi w Raminie niepokój, ale jednocześnie sprawia, że docenia każdą przeżywaną chwilę.
To mama nauczyła Ramina dostrzegać piękno prostych rzeczy. Każdy dzień chłopca zaczyna się od jej pełnych czułości pocałunków. Z kolei jego ojciec jest niepoprawnym optymistą. Podnosi wszystkich na duchu, nawet w chwilach największych kryzysów.
Irańską rodzinę, która zadomowiła się już w Finlandii, scalają codzienne rytuały. Mimo niepewności i widma deportacji, próbują zachować pozytywne nastawienie. Pełne serdeczności, zrozumienia i humoru codzienne relacje domowników zakłócane są lękiem o przyszłość i oczekiwaniem na kolejne decyzje służb do spraw cudzoziemców.
Seanse Kinoterapii, odbywające się w kinie ECK to o wiele więcej, niż oglądanie dobrych filmów. Tematyka poszczególnych filmów jest punktem wyjścia do dalszych działań. Uczestnicy mogą, dzięki spotkaniom ze specjalistami poznać problemy społeczne otaczającego nas świata oraz sposoby walki z nimi. Specjaliści poruszają problemy wykluczenia niepełnosprawnych, uzależnionych, starszych.
Udział w seansie jest bezpłatny! Seans grupowy (szkoły podstawowe) – konieczne są zapisy e-mailowe (ewelina.zbydniewska@eck.elk.pl) lub telefoniczne (tel. 725 333 400).
Seanse w ramach projektu „Zamknięci w celuloidzie. Film jako narzędzie włączenia społecznego”, który jest dofinansowany ze środków programu Interreg V-A Litwa-Polska.