Lara marzy o staniu się kobietą i karierze tanecznej. Przed nią wyjątkowy, lecz niełatwy czas wchodzenia w dorosłość, doświadczania nowych pragnień, tworzenia się tożsamości. „Girl” to dojrzałe, poruszające kino o trudnej akceptacji własnego ciała i wyczerpującej walce z jego ograniczeniami, ale również pełna emocji historia o podążaniu za marzeniami. W roli tytułowej, nagrodzony w Cannes, zjawiskowy Victor Polster.
„Girl” to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, prawdziwą biografią. „W 2009 roku, gdy miałem 18 lat, przeczytałem w belgijskiej gazecie artykuł o młodej dziewczynie, która chciała zostać baleriną, ale urodziła się jako chłopak.” – wspomina reżyser. „Zaintrygowała mnie ta piętnastolatka – oto postanowiła wybrać swoją tożsamość na przekór reakcjom innych. Dostrzegłem w niej odwagę, którą niekoniecznie odnalazłem w sobie i odczuwałem wielki entuzjazm związany z perspektywą sportretowania jej w filmie. Już wtedy wiedziałem, że mój pełnometrażowy debiut będzie opowiadał właśnie o niej, o jej pogoni za spełnieniem marzenia o byciu baleriną. Był to dla mnie przepiękny symbol próby osiągnięcia najwyższej formy kobiecości podczas przechodzenia przez medyczny proces transformacji ciała, żeby stać się kobietą.”
Seanse Kinoterapii, odbywające się w kinie ECK to o wiele więcej, niż oglądanie dobrych filmów. Tematyka poszczególnych filmów jest punktem wyjścia do dalszych działań. Uczestnicy mogą, dzięki spotkaniom ze specjalistami poznać problemy społeczne otaczającego nas świata oraz sposoby walki z nimi. Specjaliści poruszają problemy wykluczenia niepełnosprawnych, uzależnionych, starszych.
Udział w seansie jest bezpłatny! Seans grupowy (szkoły podstawowe) – konieczne są zapisy e-mailowe (ewelina.zbydniewska@eck.elk.pl) lub telefoniczne (tel. 725 333 400).
Seanse w ramach projektu „Zamknięci w celuloidzie. Film jako narzędzie włączenia społecznego”, który jest dofinansowany ze środków programu Interreg V-A Litwa-Polska.