Teatr 30 min Kamyk Metafizyczny w stronę tajemnicy poezji. Rozprawa pierwsza.

Kamyk Metafizyczny w stronę tajemnicy poezji. Rozprawa pierwsza. Teatr 30 min

08
lut
2024
sala kameralna
18:00
Ełckie Centrum Kultury
sala kameralna,
Bezpłatne wejściówki w kasie ECK

„Teatr 30 Minut” Ełckiego Centrum Kultury

Zaprasza na prapremierę sztuki:

„Kamyk Metafizyczny w stronę tajemnicy poezji””
Rozprawa pierwsza

Scenariusz i reżyseria:
Wojciech Straszyński

Na podstawie poematów, wierszy i listu do niepoznanego poety
Wojciecha Kassa

Obsada:
Poeta – Kornel Wojciechowski
Obrońca – Roksana Zalewska
Oskarżyciel – Anna Seweryn
Demon – Damian Butkiewicz
Anioł – Iga Rutkowska

Sztuka teatralna jest próbą odpowiedzi na pytania:
Poeta – Szarlatan, manipulator, czy głos sumienia?
A może wszystko jest poezją?
Wiersz – Artystyczne dzieło, czy grafomania?
Wiersz – Metafizyczne, liryczne, czy … inne spojrzenie na świat?
Wiersz – Fantasmagoria, czy stan umysłu?

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z Wojciechem Kassem.

Wojciech Kass – wybitny poeta i eseista. Opublikował bardzo wiele tomików poezji m.in.  Do światła, Jeleń Thorwaldsena,  Prószenie i pranie, 10 Gedichte aus Masurenland,  Przypływ cieni, Gwiazda Głóg, Pieśń miłości, pieśń doświadczenia, Wiry i sny. 

Jest autorem opracowania o związkach Czesława Miłosza i jego krewnych z Sopotem Aj, moi dawno umarli (1996), książki eseistycznej Pęknięte struny pełni. Wokół Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (2004) nominowanej do Wawrzynu nagrody literackiej Warmii i Mazur, współautorem słownika Mazury. Słownik stronniczy, ilustrowany (2008) oraz współredaktorem (wraz z prof. Jarosławem Ławskim) Z ducha Orfeusza. Studia o polskiej poezji 2010-2016 (2018).

Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Pen Clubu. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2002, 2008). Wchodzi w skład redakcji dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Prowadził zajęcia creative lighting w Studium Artystyczno-literackim Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Białystockiego. Członek rady naukowej serii wydawniczej Colloquia Orientalia Białostocensia. Ponadto jest pomysłodawcą i wieloletnim sekretarzem przyznawanej od 2011 roku Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego „Orfeusz” za najlepszy tom poetycki ukazujący się w Polsce. Uhonorowany za dorobek literacki nagrodą „Nowej Okolicy Poetów” (2004) oraz „Sopocką muzą” – nagrodą prezydenta Sopotu (2011), ponadto: Oznaką Honorową za zasługi dla województwa Warmińsko-Mazurskiego (2014), brązowym (2007), srebrnym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2015).

Jego wiersze tłumaczone są na język niemiecki, angielski, włoski, francuski, hiszpański, litewski, czeski, słoweński, serbski, chorwacki, bułgarski, rosyjski.

Od 1997 r. pracuje i mieszka w Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach.