Wszystkich miłośników Azji, a zwłaszcza Japonii, zapraszamy do udziału w Dniu Japońskim!
W ostatnią sobotę listopada (ale nie tylko) przeniesiemy Was do Kraju Kwitnącej Wiśni. Dzieci, młodzież i dorośli – każdy znajdzie coś dla siebie. Warsztaty robienia sushi, seanse filmów japońskich, warsztaty origami, czytanie legend japońskich, spotkania, gry i zabawy, spektakl dla dzieci… atrakcji na pewno nie zabraknie.
Informacje o zapisach, biletach i wejściówkach znajdziecie na dole strony.
Poniżej prezentujemy program:
26.11.2021r. (piątek)
Warsztaty robienia sushi / godz. 17:00-20:00/ Kawiarnia ECK/ zapisy / wiek: 15+/ płatne
Nasza lista na warsztaty sushi w ramach Dnia Japońskiego jest już pełna. Prowadzimy jednak zapisy na listę rezerwową. W tym celu prosimy o przesłanie wypełnionej karty zgłoszenia (bez dokonywania opłaty) na adres: aleksandra.popek@eck.elk.pl. W przypadku zwolnienia się miejsca na warsztaty będziemy kontaktować się telefonicznie z osobami z listy rezerwowej – zgodnie z kolejnością zgłoszenia.
Podczas warsztatów poznamy historię sushi, omówimy składniki, zasady ich przygotowywania i łączenia, poznamy praktyczne techniki przygotowywania sushi oraz wspólnie przyrządzimy pyszne rolki!
Wszystko to pod okiem sushimastera Krzysztofa Giżewskiego. O sobie mówi:
„Kuchnią Japońską interesuję się od dziecka.
Fascynuje mnie w niej sposób przygotowywania potraw, kultura z jaką spożywa się przygotowane posiłki, a przede wszystkim szacunek do jedzenia.
Przygodę z sushi rozpocząłem 6 lat temu, kiedy zacząłem pogłębiać swoją wiedzę na temat historii, kultury jaka je otacza, składników i oczywiście sztuki przygotowywania maki i sashimi.
Aktualnie pracuję w Koku Sushi Białystok na stanowisku zastępcy szefa kuchni Mariusza Olechno, właściciela największej sieci sushi barów w Polsce, gdzie pod jego czujnym okiem stale się rozwijam.
Prowadzę szkolenia dla kucharzy w nowo otwierających się punktach Koku Sushi w całej Polsce.
Mówiąc krótko:
Kocham zarażać pasją do sushi, przekazując wszystkim zainteresowanym swoją wiedzę. Mógłbym opowiadać o tym godzinami!”
Do pobrania:
27.11.2021r. (sobota)
KINO JAPOŃSKIE – „Mirai” (dubbing) / godz. 11:00 / Kino ECK/ wiek: 6+/ bezpłatne wejściówki
Nominowany do Oscara i Złotego Globu japoński film animowany “Mirai”, w reżyserii Mamoru Hosody.
„Mirai” to intymna opowieść o rodzącej się zazdrości, która wdziera się w życie 5-letniego Kuna wraz z pojawieniem się w domu młodszej siostry, Mirai. Reżyser stworzył fabułę obserwując zachowania własnego syna. Do rzeczywistości, tak samo jak w poprzednich produkcjach, wprowadził warstwę magiczną: Kun odkrywa, że w ogrodzie za domem może podróżować w czasie – wyrusza do przyszłości na spotkanie z nastoletnią już Mirai i do przeszłości, gdzie spotyka matkę w czasach jej dzieciństwa i odkrywa w niej równie krnąbrną, co w sobie naturę, oraz dziadka, miłośnika motocykli i żołnierza. Dowiaduje się także, że rodzinne mity to niekoniecznie tylko opowieści. Hosoda miesza porządki czasowe, nieoczekiwanie przenosi bohaterów z jednej przestrzeni w drugą i miksuje wyobraźnię z tu i teraz – w tym wszystkim bardzo sprawnie prowadzi widza przez doświadczenia różnych pokoleń. Reżyser przyznaje, że jego intencją było stworzenie dzieła chłonącego to, co dzieje się wokół: japońskie społeczeństwo wydaje się być zaprojektowane dla dorosłych, a „Mirai” ma przypomnieć, że dzieci też są jego częścią i nie należy o nich zapominać.
Warsztaty origami dla dorosłych i seniorów /godz. 11:00/ sala 25/ zapisy
Origami to sztuka składania papieru, która do Japonii przybyła z Chin, jednak rozwinęła się właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni. Polega na tworzeniu przestrzennych figur z jednego kawałka kwadratowego papieru – bez użycia nożyczek czy kleju.
Origami uczy cierpliwości i precyzji, wspomaga rozwój kreatywności i umiejętności logicznego myślenia. Z jednej kartki papieru jesteśmy w stanie wyczarować niemal wszystko: od rzeczy dekoracyjnych, takich jak kwiaty czy zwierzęta, po użytkowe – koperty i torebki na prezent.
W trakcie warsztatów uczestnicy poznają jedne z prostszych figur origami – złożymy m.in. liście momiji – symbol jesieni w Japonii, kultowego żurawia oraz kwiaty kwitnącej wiśni.
KINO JAPOŃSKIE – „Nasza mała Polska” + panel dyskusyjny /godz. 13:00/ Kino ECK/ młodzież i dorośli / bezpłatne wejściówki
Co roku kilkanaścioro młodych Japończyków rozpoczyna studia na Wydziale Polonistyki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych. Jednym z obowiązkowych zadań studentów drugiego roku jest wystawienie sztuki teatralnej w języku polskim. „Nasza mała Polska” mówi nie tylko o procesie uczenia się języka polskiego, lecz także o tym, jak wyobrażenia o dorosłości zderzają się z rzeczywistością. Film Mateja Bobrika ma słodko-gorzki smak dorastania.
Od reżysera:
„W moim filmie pokazuję ludzi, którzy muszą zmagać się z językiem i kulturą, o których nie mają pojęcia. Jest to grupa młodych ludzi, którzy właśnie wkraczają w dorosłość. Po raz pierwszy otwierają się na świat i na siebie nawzajem. Są pełni nadziei i marzeń, ale powoli odkrywają, że dorosłość, która początkowo wydawała się tak ekscytująca, ma również ciemne strony. Bez względu na to, jak będą się zachowywać podczas studiów, skończą pracując w korporacji wykonującej anonimową pracę. Dziwaczny język polski, którego próbują się nauczyć, może być najbardziej bezużyteczną rzeczą, jaką kiedykolwiek wybrali.”
Matej Bobrik
Po seansie zapraszamy na krótką dyskusję.
Warsztaty origami dla dzieci 8+ i młodzieży / godz. 13:00/ sala 25/ zapisy
Origami to sztuka składania papieru, która do Japonii przybyła z Chin, jednak rozwinęła się właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni. Polega na tworzeniu przestrzennych figur z jednego kawałka kwadratowego papieru – bez użycia nożyczek czy kleju.
Origami uczy cierpliwości i precyzji, wspomaga rozwój kreatywności i umiejętności logicznego myślenia. Z jednej kartki papieru jesteśmy w stanie wyczarować niemal wszystko: od rzeczy dekoracyjnych, takich jak kwiaty czy zwierzęta, po użytkowe – koperty i torebki na prezent.
Podczas warsztatów dzieci i młodzież nauczą się składać m.in. zwierzęta, takie jak lis, królik czy biedronka oraz liście momiji – symbol jesieni w Japonii.
Kino azjatyckie w ramach „Dnia Japońskiego” – „Smak Pho” / godz. 15:00 / Kino ECK / młodzież i dorośli / bezpłatne wejściówki
Dziesięcioletnia Maja ukrywa przed kolegami z klasy tradycyjne drugie śniadanie, które co rano przygotowuje jej tata – wietnamski kucharz, wybitny specjalista od zupy pho, starający się znaleźć własną drogę w gnającej do przodu warszawskiej rzeczywistości. Kiedy jego wieloletni szef wróci do rodzinnego kraju, bohater będzie musiał się zmierzyć z wymaganiami nowego właściciela restauracji: opanowanie kolejnych umiejętności kulinarnych to jednak znacznie mniejsze wyzwanie niż samodzielne wychowywanie coraz bardziej dorosłej i niezwykle spostrzegawczej córki.
Mariko Bobrik ubiera skrzącą się subtelnym humorem polsko-wietnamską historię w kadry przywodzące na myśl klasyczne japońskie kino. Zgaszone barwy oddają aurę zimowego miasta – oprószonych śniegiem szarych chodników i wnętrz wypełnionych ciepłym światłem. Poprzez zwykłe przedmioty, drobne gesty reżyserka opowiada o złożonych emocjach i pragnieniach bohaterów. Daje widzom wgląd w życie wietnamskiej społeczności Warszawy, choć jej film to historia znacznie bardziej uniwersalna. Ciepły portret małej rodziny to wzruszający esej o bliskości i wyobcowaniu, małych radościach i upartym dążeniu do celu.
Zabawa chakabuki / godz. 15:00 / sala kameralna / młodzież i dorośli / zapisy
Większość z nas słyszała pewnie o sadō lub chadō – uroczystej ceremonii, w trakcie której przyrządzana jest sproszkowana herbata matcha, a wszystko to w atmosferze podniosłości i skupienia.
Są jednak inne sposoby na to, by cieszyć się japońską herbatą – można z niej uczynić element gry towarzyskiej, czyli chakabuki!
Początki chakabuki sięgają miasta Kioto w okresie Kamakura (1185–1333). Był to rodzaj gry hazardowej uprawianej wśród intelektualistów tego miasta. Polegała ona na próbowaniu różnych rodzajów herbat (zazwyczaj 5), a następnie zgadywaniu pory zbioru czy miejsca pochodzenia. Z czasem gra zyskała popularność wśród władców feudalnych i arystokracji.
Podczas gry chakabuki, uczestnicy zapoznają się z historią zielonej herbaty w Japonii, dowiedzą, czym różnią się poszczególne rodzaje herbaty, a następnie przystąpią do kosztowania i odgadywania rodzaju serwowanych herbat!
Chakabuki to zabawa edukacyjna, przebiegająca w luźnej atmosferze. Na wszystkich uczestników czekają też upominki 😊
Japońskie karpie koi – czytanie baśni i warsztaty plastyczne / godz. 15:30 / sala Zebra / dzieci / zapisy
Polski karp nie jest szczególnie cenioną rybą – chyba że znajdzie się na wigilijnym stole. Jednak jego japońscy kuzyni to ryby duże, kolorowe i niezwykle piękne, zajmujące ważne miejsce w kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni. Karpie koi to symbol siły, determinacji i osiągania zamierzonych celów oraz niezbędny element japońskiego Dnia Dziecka. Dlaczego? Dowiecie się w trakcie warsztatów!
Na początku zapoznamy się japońską legendą o wytrwałym karpiu koi, dowiemy, dlaczego jest symbolem Dna Dziecka, a następnie każdy młody uczestnik będzie mógł stworzyć swojego własnego karpia, którym przyozdobimy… rzekę, która pojawi się w sali Zebra!
Czeka nas mnóstwo dobrej zabawy, zapraszamy!
W podróż po Japonii – prelekcja / godz. 16:30 / sala kameralna / bezpłatne wejściówki
Marzyliście kiedyś o wyjeździe do Japonii? Nie wiecie jak to zrobić? Czy taki wyjazd naprawdę kosztuje fortunę?
Wszystkich miłośników egzotycznych krajów oraz entuzjastów Japonii zapraszamy na nasze spotkanie! Dowiecie się nie tylko jak i kiedy najlepiej wyjechać do Japonii, ale też co warto zwiedzić i czego spróbować. Wszystko to zobrazowane pięknymi zdjęciami z podróży naszej prelegentki – Roksany Zawiłowskiej – absolwentki etnolingwistyki ze specjalizacją: język japoński na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendystka japońskiego Ministerstwa Edukacji na Uniwersytecie Kyoto Sangyo Univeristy w Kioto. Ponad dwa lata pracowała w Osace, w japońskiej firmie z branży IT. Swój wolny czas w Japonii poświęcała na podróże – zwiedziła kraj od chłodnego Hokkaido po egzotyczną Okinawę. Podczas spotkania zabierze nas w podróż po Kraju Kwitnącej Wiśni – i to bez ruszania się fotela. A gdy po spotkaniu sami zaczniecie pakować walizki obierając kierunek na Daleki Wschód – będziecie do tego doskonale przygotowani!
Japonia – w krainie bogów – prelekcja / godz. 18:15 / sala kameralna / bezpłatne wejściówki
Japonia – Kraj Kwitnącej Wiśni, Kraj Wschodzącego Słońca, a może Kraina Bogów?
Tylko jakich? Kim są i skąd się wzięli? Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z kami – japońskimi bogami!
Poznamy najważniejsze japońskie mity, dowiemy się jak powstał świat, kto jest przodkiem obecnego cesarza i dlaczego październik nazywany jest „miesiącem bez bogów”. A skoro mowa o bogach to nie może zabraknąć wzmianki o shintō – rdzennie japońskim systemie wierzeń, który ukształtował tradycje, społeczeństwo i ciągle ma wpływ na współczesną kulturę. Jeśli chcecie lepiej zrozumieć Japonię – nie będzie ku temu lepszej okazji!
Na spotkanie z bogami zaprasza Aleksandra Popek – japonistka, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiowała i pracowała w Kioto oraz w Osace, gdzie miała okazję odwiedzić i badać znane, mniej znane, a czasem zupełnie niezwykłe chramy shintoistyczne.
30.11.2021r. (wtorek)
Wyspa Demonów – spektakl / godz. 18:00 / sala widowiskowa / wiek 6+ / bilety
Japoński teatr Bunraku to unikalna forma teatru, która precyzją animacji zachwyca od ponad 300 lat wszystkich koneserów i miłośników teatru. My proponujemy polską wersję tego teatru, przenosząc młodego widza w krainę samurajów, gejsz i smoków, ale przenosząc go z przymrużeniem oka i z dużym poczuciem humoru. Przepiękne lalki, wzorowane na japońskich lalkach Bunraku, zabawne piosenki i znakomita gra aktorska , to wszystko sprawia, że z przyjemnością dajemy się przenieść Białostockiemu Teatrowi Lalek do dalekiego Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie na maleńkiej wysepce rozpanoszył się demon zatruwający swą obecnością życie mieszkańców wyspy.
26-30.11.2021r. (piątek-wtorek)
W ramach Dnia Japońskiego zapraszamy do uczestnictwa z zabawie „Poznajmy Japonię”!
W dniach 26-30 listopada w holu ECK (przed wejściem do kina) stanie osiem plansz z informacjami i ciekawostkami o Japonii. Zadaniem uczestników jest zapoznanie się informacjami, a następnie udzielenie odpowiedzi lub wykonanie prostego zadania znajdującego się na dole każdej planszy.
Wypełnione karty odpowiedzi będzie można wrzucać do skrzynki ustawionej w holu.
Uczestnicy, którzy poprawnie wykonają przynajmniej 6 z 8 zadań wezmą udział w losowaniu zestawów nagród prosto z Japonii!
Serdecznie zapraszamy do udziału z zabawie, jest o co zawalczyć 🙂
Do pobrania: regulamin zabawy
Zapisy: aleksandra.popek@eck.elk.pl, tel. 606 439 085
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie ECK.
Bilety na spektakl „Wyspa Demonów” do nabycia w kasie ECK i na stronie www.biletyna.pl