Spektakl Stowarzyszenia Kółko i Krzyżyk z Warszawy
Portret czterech kobiet z jednej krakowskiej rodziny. Historia matki, córki, wnuczki i prawnuczki, które oprócz więzów krwi łączy coś jeszcze – alkoholowy nałóg. Temat przekazywanych w sztafecie pokoleń uzależnień posłużył autorce do stworzenia obrazu społeczeństwa od lat trzydziestych do dnia dzisiejszego. To sztuka nie tylko o społecznej pladze alkoholizmu. To okrutne w swym realizmie zaprzeczenie romantycznej wizji kobiety, jako bogini ogniska domowego i strażniczki narodowych wartości.
Spektakl opowiada o problemie, który może dotknąć lub już dotyka wielu widzów. Jest kierowany zarówno do osób młodszych, bez względu na status społeczny czy zawodowy. Tzw. HFA (High-Functioning Alcoholic) to często kobiety sukcesu, prawniczki, lekarki. W ukryciu popijają zarówno gospodynie domowe, jak i celebrytki.
– Szalenie istotne w tym tekście jest dla mnie to, że nie jest to tekst o traumie, ale o wyjściu z niej. O tym, że przechodząc przez piekło, robimy to tylko w tym celu, żeby z niego wyjść, żeby pokazać jedną z dróg wyjścia, że chcemy dać sobie i innym szansę na coś lepszego, na co każdy z nas zasługuje – wskazuje reżyser Wojciech Urbański.
[o dramacie]
„Gardenia” przypomina terapię ustawień Helingera. Pokazuje, jak losy kolejnych pokoleń wpływają na decyzje i możliwości młodszych generacji. Jak ucieczka przed cierpieniem i poniżeniem kończy się w oparach wódki, a ucieczka przed wódką – pracoholizmem, kompleksami i zaniedbaniem córek, które kiedyś znajdą pocieszenie w wódce. Koło się zamyka.
(Joanna Derkaczew, Matka Polka w butelce, Gazeta Wyborcza, 2007.)
Pomysłodawcą i producentem Teatroteki jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Cykl powstał przy współfinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Autorka tekstu: Elżbieta Chowaniec
Reżyseria: Wojciech Urbański
Scenografia i kostiumy: Wojciech Urbański
Muzyka: Natalia Babińska
Światło: Paulina Góral
Obsada: Aneta Todorczuk-Perchuć, Agnieszka Przepiórska, Magdalena Górska, Hanna Konarowska
60 min.
Po spektaklu odbędą się zajęcia edukacyjne oraz konsultacje z psychologiem. Osoby chętne do udziału w warsztatach proszone są o pozostanie na sali po zakończeniu spektaklu. Nie obowiązują zapisy.
EŁCKIE CENTRUM KULTURY ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO ZMIAN W PROGRAMIE.