2 maja:
Świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Liczymy, że tak jak na naszym budynku, na każdym balkonie w Ełku zawiśnie flaga Polski!
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to stosunkowo młode święto. Zostało ustanowione na mocy ustawy 20 lutego 2004 roku przez Sejm RP.
Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów – białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy – biel i czerwień – już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
3 maja:
230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą pisaną konstytucją w Europie, a także drugą na świecie. Rękopis Konstytucji 3 Maja jest przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.
Uroczystości patriotyczne to niezwykle ważny element rozbudzania i utrwalania świadomości narodowej i poczucia przynależności do swojego kraju oraz dumy z jego historii. Dzień 3 maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w
1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951 r. święto 3 maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.
Pamiętajmy, że święta majowe to święta patriotyczne, pełne barw narodowych i symboli. Życzymy radosnego świętowania!