Zdzisław Beksiński – Grafika

W Ełckim Centrum Kultury 16 maja w Galerii Ślad odbył się wernisaż wystawy grafik Zdzisława Beksińskiego połączony ze spotkaniem z Magdaleną Grzebałkowską, autorką książki „Beksińscy. Portret podwójny”, oraz seans filmu „Beksińscy. Album wideofoniczny”.

WYSTAWA „ZDZISŁAW BEKSIŃSKI – GRAFIKA” – GALERIA ŚLAD

„Tworzenie grafik przy pomocy programów komputerowych wynikało z otwartości Zdzisława Beksińskiego na nowoczesną technikę, na nowe możliwości. To właśnie ciekawość techniki doprowadziła do powstania tych prac”.
Wiesław Banach – dyrektor sanockiego Muzeum Historycznego, przyjaciel artysty

Zdzisław Beksiński był malarzem, inżynierem architektem, rzeźbiarzem, rysownikiem, fotografem. Artysta urodził się w Sanoku w 1929 roku. Po skończeniu architektury na Politechnice Krakowskiej wrócił do tego miasta. Od 1959 do 1967 roku pracował jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan, założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty. W 1977 roku zdecydował się opuścić Sanok, po tym jak władze miasta podjęły decyzję o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich. Zamieszkał w Warszawie. 21 lutego 2005 roku Beksiński został zamordowany w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Zgodnie z jego wolą, pochowano go w Sanoku.

Grafiką komputerową malarz zainteresował się w połowie lat 90. ubiegłego wieku.

SPOTKANIE Z MAGDALENĄ GRZEBAŁKOWSKĄ

Magdalena Grzebałkowska jest pisarką i reporterką Gazety Wyborczej. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego, Krzysztofa Komedy. Laureatka nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę „1945. Wojna i pokój”.

Autorka książki „Beksińscy. Portret podwójny”, będącej biografią Zdzisława Beksińskiego oraz jego syna Tomasza.

SEANS FILMU „BEKSIŃSCY. ALBUM WIDEOFONICZNY” 

„BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny” to opowieść o losach Zdzisława, Zofii i Tomka, zrekonstruowana z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, materiałów z archiwum rodziny Beksińskich. Scenariusz filmu powstał na podstawie bestsellerowej biografii Magdaleny Grzebałkowskiej pt. „Beksińscy. Portret podwójny”.

Wystawa potrwa do 16 czerwca.

Zapraszamy!