Kontakt z dziełem sztuki opiera się na emocjach. Pejzaże, portrety i sceny rodzajowe emanują spokojem, smutkiem, lękiem, cierpieniem i radością. Czy te uczucia zawsze są prawidłowo interpretowane przez widza. Czy za powierzchowną radością może kryć się lęk?
Zapraszamy na wykłady Edyty Mańczuk, absolwentki studiów magisterskich na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wykłady będą odbywać się w sali koncertowej Szkoły Artystycznej, ul. Armii Krajowej 21.
Wstęp na wykłady jest bezpłatny.
Godz. 9.00 – grupy zorganizowane – po wcześniejszym umówieniu telefonicznym w sekretariacie Szkoły Artystycznej
Godz. 18.00 – wszyscy zainteresowani
Tematy wykładów i terminy:
Radość – 26 października 2017 – czytaj więcej
Czy sztuka może być pełna szczęścia i radości? Radosne dzieła często zaliczane są do kategorii kiczu. Pokażemy jednak przykłady dzieł cenionych, a nawet arcydzieł przedstawiających temat radości ( na przykładzie obrazu Jeana Honore Fragonarole „Huśtawka’’ i „Taniec’’ Henriego Matissa).
Cierpienie – 23 listopada 2017 – czytaj więcej
Czy sam kolor może odzwierciedlić cierpienie? Analiza dzieł z różnych epok pozwoli odpowiedzieć na pytanie, jak namalować cierpienie, żeby odczuli go także widzowie (na przykładzie obrazu Barnet Bewmana „Czarny ogień’’ i „Roztrzelanie’’ Andrzeja Wróblewskiego).
Jak pokazać narodziny Boga – 7 grudnia 2017 – czytaj więcej
Boże Narodzenie jest jednym z najczęściej pojawiających się tematów sztuki chrześcijańskiej. Zapraszamy na gawędę o różnych jego motywach w malarstwie europejskim (przykłady obrazów z różnych epok przedstawiające Boże Narodzenie).
Lęk – 11 stycznia 2018 – czytaj więcej
Jak namalować lęk? Muzealne galerie pełne są wyrażających lęk postaci. Odczytywanie tych emocji przybliża współczesnym widzom ich historie ( na podstawie obrazów Francisco Goya i „Krzyk’’ Edvarda Muncha).
Spokój – 22 lutego 2018 – czytaj więcej
Bezkres góralskiego krajobrazu lub martwa natura – tak najczęściej artyści przedstawiali spokój. Postrzegamy go w dziełach malarzy francuskich i romantycznych pejzażystów (na podstawie obrazu „Wędrowiec nad morzem’’ Davida Friedricha i martwe natury Jeana Chardina). „Najpierw było jajko, potem pojawiła się sztuka’’
Wielkanoc – 29 marca 2018 – czytaj więcej
Jajko to nie tylko symbol życia i podstawowy składnik wielkanocnego śniadania, ale także wdzięczny artefakt, na którego punkcie obsesję miał król surrealizmu – Salvador Dali.
Szczęście – 26 kwietnia 2018 – czytaj więcej
Szczęście… Czym tak naprawdę jest? Pojęcie to ma wiele znaczeń, można je rozmaicie rozumieć. Zapraszamy na zapoznanie się z motywem szczęścia w ujęciu Fragonarda, Boscha, Chagalla…