Familijny spektakl „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” to sceniczna adaptacja książki Ulfa Starka. Z inicjatywy dwójki aktorów Teatru Lalek Guliwer, Anny Przygody i Tomasza Kowola, opowieść napisana przez jednego z najbardziej cenionych szwedzkich autorów literatury dla dzieci, została przeniesiona na teatralne deski.
– Bertil bardzo chciałby mieć dziadka. Ulf zna miejsce, gdzie dziadków jest pełno. Zabiera Bertila do domu starców, gdzie Bertil poznaje pewnego staruszka – tak zaczyna się historia o międzypokoleniowej przyjaźni dużego i małego człowieka w familijnym przedstawieniu „Czy umiesz gwizdać , Joanno?”.
W kameralnym spektaklu na dwójkę aktorów poznajemy historię spotkania, które przeradza się w pełną przygód przyjaźń. „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” to mądra opowieść o potrzebie bliskości, starości, czerpaniu z życia ale i smutnych, lecz pięknych pożegnaniach. W tej wyjątkowej opowieści zwykłe chwile radości i skromne szaleństwa sprawiają, że świat wokół bohaterów nabiera barw, a kiedy nadchodzi czas rozstania, pozostają wspomnienia. Wspomnienia o tym, jak fajnie razem puszczać latawce, uczyć się gwizdać, wspinać się na drzewa i rwać czereśnie.
Działająca na wyobraźnię scenografia kreuje wiele światów przy użyciu prostych, ale bardzo pomysłowych elementów. W spektaklu aktorzy wykorzystują 3 rodzaje lalek: kukły, rękawiczki i tintamareski.
Tintamareska to lalka, która potrafi mówić, wytykać język, szczerzyć zęby i zrobić każdą minę – to wyjątkowa technika lalkarska łącząca twarz aktora z lalkowym tułowiem. Spektakl w swojej formie przypomina estetykę komiksową.
Przedstawienie familijne dla widzów od 5 roku życia.
Po spektaklu będzie spotkanie z artystami i animacje ” Drzewo czereśniowe”
autor: Ulf Stark
przekład: Katarzyna Skalska
adaptacja: Anna Przygoda i Tomasz Kowol
muzyka: Tomasz Kowol
scenografia: Aleksandra Starzyńska
asystentka scenografki: Marta Piotrowska
projekcje multimedialne: Aleksandra Ołdak
Pokaz spektaklu odbywa się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Prosimy o przestrzeganie reżimu sanitarnego. Przed wejściem do sali należy założyć założyć maseczkę oraz zdezynfekować ręce.