Konkurs plastyczno-literacki „Magia teatru kamishibai”

 

Zapraszamy młodzież ze szkół ponadpodstawowych z Ełku i okolic do udziału w konkursie „Magia teatru kamishibai”. W konkursie można wziąć udział indywidualnie lub w parach.

Zadaniem uczestnika konkursu/pary będzie stworzenie autorskiej historii: baśni, bajki, opowieści wraz z ilustracjami, która inspirowana będzie Japonią i skierowana do dzieci w wieku 5 – 10 lat. Uczestnik konkursu/jedna osoba z pary wcieli się następnie w rolę opowiadacza i przedstawi swoją historię przed najmłodszą publicznością podczas Dnia Japońskiego 18 listopada 2023r. (skrzynkę teatrzyku kamishibai, czyli „butai” zapewni Ełckie Centrum Kultury). Autor pracy/para, która zyska największe uznanie publiczności otrzyma nagrodę specjalną.

Na każdego uczestnika konkursu czeka upominek.

Zgłoszenia* należy przesłać do 10 listopada 2023r. na adres mailowy aleksandra.popek@eck.elk.pl .

*W przypadku pary należy nadesłać dwie karty zgłoszenia, po jednej od każdego uczestnika konkursu.

Szczegóły uczestnictwa w konkursie znajdują się w regulaminie. Na wszystkie dodatkowe pytania odpowiemy mailowo: aleksandra.popek@eck.elk.pl lub telefonicznie: 606 439 085 (poniedziałek – piątek, 8:00 – 16:00)

 

Teatrzyk kamishibai to japońska forma teatralna, która wywodzi się z tradycji teatrzyków ulicznych. Nazwa „kamishibai” dosłownie oznacza „teatr obrazkowy”. Jest to rodzaj narracji wizualnej, w której opowiadana jest historia za pomocą ilustrowanych plansz umieszczonych w specjalnym drewnianym pudełku (butai).

Głównym elementem teatrzyku kamishibai jest seria dużych, kolorowych ilustracji, które są prezentowane jedna po drugiej, podczas gdy opowiadacz przedstawia historię. Teatrzyk kamishibai tradycyjnie był wykorzystywany jako forma rozrywki ulicznej, a opowieści często były skierowane do dzieci. Historie te mogą być zarówno edukacyjne, jak i rozrywkowe.

Charakterystyczne dla kamishibai jest także to, że ilustracje są zamieszczone na kartach, które są wkładane i wyciągane z przedniej strony drewnianego pudła, co pozwala na płynne przejście między obrazami.

Współczesne adaptacje kamishibai obejmują różnorodne tematy i style, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. To unikalna forma teatralna, która łączy elementy opowiadania, ilustracji i teatru, zapewniając niepowtarzalne doświadczenie dla widzów.

 

Regulamin konkursu

Karta zgłoszenia (.docx – Word)

Karta zgłoszenia (.pdf)