XI Edycja - Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej  Muzyka polska

Muzyka polska XI Edycja - Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

12 maja 2019 Koncert Inauguracyjny
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego | miejsca siedzące | godz.19:00

12
maj
2019
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego
19:00
Ełckie Centrum Kultury
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego,
Wstęp wolny

Odbywające się od jedenastu lat Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Ełku są obecnie jednym z ważniejszych wydarzeń promujących muzykę klasyczną w mieście i regionie. Główna idea przyświecająca przedsięwzięciu to prezentowanie miejscowej publiczności wartościowych dzieł literatury organowej i szerokiego spektrum muzyki kameralnej w profesjonalnych wykonaniach.

Koncerty muzyki organowej i kameralnej przyciągają melomanów spragnionych muzyki na najwyższym poziomie. W ramach koncertów prezentowane są wybitne dzieła wielkich kompozytorów. Podczas wieczorów muzyce towarzyszy słowo. Prowadząca koncert, w przystępny sposób wprowadza słuchaczy w świat wiedzy muzycznej.

PROGRAM

Dawna Muzyka Polska (XVI-XVII)

Stanisław Moniuszko – Preludium(1819-1872)

Mieczysław Surzyński – „Chant triste”(1866-1924)

Rafał Sulima – Improwizacja na temat Pieśni Maryjnej

Wojciech Kilar – Polonez z filmu „Pan Tadeusz”(1932-2013)

Zbigniew Preisner – Podwójne życie Weroniki

Nymph
Be faithful go
Winter Light

Shigeru Umebayashi – Lovers

Andrew Lloyd Webbera – Upiór w Operze : Thin of me

Koty – Pamięć

Les Miserables: Wyśniłam sen

Lymana Franka Bauma – Czarnoksiężnik z OZ: Somewher over the rainbow

Konstanitn Yaskou – In memoriam of Górecki

Wykonawcy:

Edyta Krzemień – sopran

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno– Aktorski na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Debiutowała rolą Christine w musicalu „Upiór w Operze” (CD) w Teatrze Muzycznym Roma. Kilka lat później zagrała rolę Christine ponownie na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Oprócz tego wcieliła się w postać Fantyny w musicalu „LesMiserables” (złota płyta) w TM Roma, Joanny w thrillerze „Sweeney Todd” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Kali w musicalu „Tarzan” w Gliwickim Teatrze Muzycznym, Emmy w „Jekyll i Hyde” (CD) w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, Siostry Marii Robert w „Zakonnicy w przebraniu” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, Molly w musicalu „Ghost” w Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni, oraz zagrała w monodramie muzycznym „Opowieści Zimowe” (CD) w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Śpiewa w widowisku musicalowym Teatru Roma „Ale Musicale” wykonując główne partie z takich musicali jak: „Mała Syrenka”, „Love NeverDies”, „Jekyll i Hyde”, „LesMiserables”, „Koty”, „Aladyn” , „Upiór w Operze”. W musicalu „Piloci” w Teatrze Roma wciela się w rolę Niny (złota płyta). Koncertuje w Filharmoniach w całej Polsce repertuarem musicalowym a także filmowym (muzyka m.in. Wojciecha Kilara, Krzysztofa Komedy, Krzesimira Dębskiego, Zbigniewa Preisnera a także Hanza Zimmera czy Jamesa Hornera). Współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem, nagrała utwory na płytę „W poszukiwaniu dróg. Nowe i stare kolędy” (platynowa płyta). Z utworami i pod batutą kompozytora wystąpiła na festiwalu „Klara Music Festival” w Brukseli oraz Haifa Film Festival wykonując utwory z filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Zaśpiewała w spektaklu Z.Preisnera i E.Lipskiej „2016 Dokąd?” w NFM we Wrocławiu (DVD). Zaśpiewała na 29. Gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. W 2015 roku dostała się do bazy wokalistów „CirqueduSoleil”. Dubbinguje, jest m.in. nowym głosem Królewny Śnieżki w najstarszej bajce Walta Disneya „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków”. Współpracuje z SDI Media w zespole dubbingowym, w charakterze wokalistki w takich filmach jak m.in. „Ralph Demolka w internecie”, „Mary Poppins”, „Kraina Lodu: Przygody Olafa”, „Piękna i Bestia”, „Kopciuszek”, „Kubuś Puchatek i Przyjaciele”. Jest wykładowcą na specjalności: musical, w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od lat szkoli swój głos i zamiłowania do różnych gatunków muzycznych podczas warsztatów wokalnych „EuropeanVocalCamp” pod okiem wielkich mistrzów tej sztuki.

 

Rafał Sulima – organy

RAFAŁ SULIMA  jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, filia w Białymstoku w trzech specjalnościach:

  • organy (2003) prof. Maria Terlecka
  • muzyka kościelna (2004) prof. Michał Dąbrowski, prof. Bożenna Sawicka
  • śpiew solowy (2009) prof. Cezary Szyfman

W roku 2001 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Na II Ogólnopolskim Konkursie Organistów „Pro Organo 2007” w Warszawie zajął pierwsze miejsce, zdobywając nagrodę Grand Prix. Rafał Sulima jest również laureatem konkursu „Primus Inter Pares” w roku 2004. Obecnie jest adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Białymstoku, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne ucząc  gry na organach, improwizacji, śpiewu, oraz akompaniamentu liturgicznego.

W swoim dorobku artystycznym ma liczne koncerty organowe, kameralne, także wokalne. Współpracuje z Chórem Filharmonii i Opery Podlaskiej oraz chórami akademickimi. W latach 2003 – 2013 był organistą w Świętej Lipce, gdzie oprócz tradycyjnych obowiązków liturgicznych, prezentował brzmienie wspaniałych i znanych w kraju i za granicą, barokowych organów.  W maju 2008 roku ukazała się solowa płyta CD Rafała Sulimy z nagraniem dokonanym na tym instrumencie. Płyta w roku 2009 uzyskała status złotej płyty.

Rafał Sulima od 2009 roku jest również dyrygentem chóru Kontrapunkt w Ełku, angażując się w społeczną działalność na rzecz miasta i powiatu. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną – Białą Lilię  przyznaną przez Prezydenta Miasta Ełku, a przez Fundację Środowisk Twórczych w Olsztynie został uznany wraz z chórem Kontrapunkt Talentem Roku 2010.

W maju 2013 roku obronił tytuł doktora sztuki muzycznej w specjalności organy, na UMFC w Warszawie.
W 2014 , 2015 ,2016 I 2017 roku został stypendystą prezydenta miasta Ełku w dziedzinie muzyka i śpiew.
Za swoją działalność otrzymał nagrodę Starosty Ełckiego- Ełcki Bocian 2015- w kategorii Kultura i Ochrona Dziedzictwa Narodowego.


Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz
.