XI Edycja - Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej koncert Kameralny

koncert Kameralny XI Edycja - Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

1 września 2019
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego | godz.19:00

01
wrz
2019
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego
19:00
Ełckie Centrum Kultury
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego,
Wstęp wolny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katarzyna Olszewska – organy      

Katarzyna Elżbieta Olszewska rodowita kartuzianka, ukończyła gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Uczestniczyła w licznych mistrzowskich kursach muzyki organowej, prowadzonych m. in. przez: Milana Slechtę (Czechy), Guy Bovet’a (Szwajcaria), UlrikaSpang-Hanssena (Dania). Od 1992 roku jest organistką Bazyliki Archikatedralnej w Gdańsku – Oliwie, gdzie dokonuje prezentacji słynnych organów oliwskich dla turystów z całego świata, a także koncertuje dla osobistości świata polityki, nauki, kultury i biznesu.

Katarzyna Olszewska jako solistka oraz jako kameralistka koncertuje na festiwalach muzycznych o randze międzynarodowej na terenie całego kraju jak i za granicą. Współpracuje z muzykami Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Opery Bałtyckiej. Wraz z gdańskimi muzykami nagrała płytę CD „Wielkie Organy Archikatedry w Gdańsku Oliwie”, która otrzymała nominację do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2006 w kategorii Album Roku Muzyka Solowa.Płyta ta otrzymała status złotej płyty. Katarzyna Elżbieta Olszewska w swoim repertuarze posiada utwory kompozytorów od wczesnego baroku po muzykę współczesną.

Równolegle z działalnością artystyczną prowadzi pracę dydaktyczno-pedagogiczną w szkołach muzycznych na Pomorzu, a jej uczniowie są laureatami konkursów o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim. Za swoje osiągnięcia na gruncie artystyczno-pedagogicznym dwukrotnie została odznaczona przez Ministra Obrony Narodowej w 2000 oraz 2001 roku medalem „Za zasługi dla kultury w Wojsku Polskim”, w 2012 roku Dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej przyznał jej nagrodę indywidualną „Za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce”, a w 2017 roku od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jacek Szymański – tenor

Jacek Szymański – tenor. Doktor sztuki muzycznej (Akademia Muzyczna w Łodzi). Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego legendarnej śpiewaczki Haliny Mickiewiczówny.

Uczestnik kursów i seminariów Bachakademie (Stuttgart).

Stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze.

W dorobku artystycznym posiada

  • 40 partii operowych kompozytorów klasycznych, romantycznych, werystycznych i współczesnych;
  • formy kameralne od baroku do współczesności
  • cykle pieśni m.in.: (L. van Beethoven, Fr. Schubert,, M. K. Ogiński, J.Brahms …)
  • około 30 pozycji oratoryjno – kantatowych od baroku do współczesności
  • formy operetkowe

Dokonał szeregu nagrań radiowych i telewizyjnych oraz płytowych CD  m.in.

  • w roku 2002, ogłoszonym „Rokiem Moniuszkowskim”, brał udział w archiwalnym nagraniu opery „Hrabina” Stanisława Moniuszki dla Polskiego Radia i Telewizji (reż. i insc. opery: Maria Fołtyn).

Odbył liczne tournee zagraniczne z polskimi filharmoniami i teatrami operowymi. Współpracuje z wybitnymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi.

Za działalność artystyczna otrzymał wiele nagród; m.in.: medal ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ, przyznany przez Ministra Dziedzictwa Narodowego w roku 2013, Dyplom Uznania za całokształt pracy artystycznej przyznany przez Związek Artystów Scen Polskich.

W roku 2008 otrzymał nagrodę Marszalka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. W 2009 z rak Starosty Łomżyńskiego otrzymał medal „Za Wkład w Rozwoju Powiatu Łomżyńskiego”.

Program koncertu:

Alessandro Stradella (1639-1682) – Pieta Signore

Dietrich Buxtehude (1637-1707) – Komm, Heiliger Geist, Herre Gott Bux 199*

Francesco Durante (1684-1755) – Preghiera

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Bist Du bei mir BWV 508, Fantasia G- dur  BWV 572*

Joseph Haydn (1732- 1809) – Et incarnatus est z Mszy cecyliańskiej

Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) – Ave Verum

Louis-J. A. Lefebure Wely (1817-1869) – Meditations religieuses op.122*, Andante, Marche

Adolf  Doss ( 1825-1886) – Ave Maria

Luigi Luzzi (1824-1876) –  Ave Maria

Joseph Callaerts (1830-1901) – Toccata op.29*

Cesar Franck (1822-1890) – Panis Angelicus

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz.