Stefan Plewniak - skrzypce solo "Vivaldi - L'Eleganza Capricciosa "

18
sie
2019
Sala Zebra
19:00
Ełckie Centrum Kultury
Sala Zebra,
Wstęp wolny

„Vivaldi – L’Eleganza Capricciosa ”
Stefan Plewniak – skrzypce solo
Cappella dell’Ospedale della Pietà

Program koncertu:
1. A. Vivaldi – Uwertura L’Olimpiade
2. Vado si dove – “La fida ninfa” aria Licori
3. Qual serpe tortuosa – “La fida ninfa” aria Osmino
4. Violin concerto RV 222
5. Alma opressa da sorte crudele – “La fida ninfa” aria Licori
6. Aure lievi, che spirate – “La fida ninfa” aria Elpina
7. Violin concerto RV 242
8. Cerva che al monteivo – “La fida ninfa” aria Elpina
9. Selve annose, erme foreste – “La fida ninfa” aria Licori
10. A. Vivaldi – Uwertura Farnace
11. Dalla gioia e dall amore – “La fida ninfa” aria Licori
12. Dimmi pastore Ninfa ti spiega – duetto Elpina, Osmino

Stefan Plewniak :
„Dla skrzypka odkrywanie muzyki Vivaldiego jest jak granie rock and roll’a. Różnorodność motywów w ramach jednej formy jest ogromna. Vivaldi jest przesycony namiętnością, która popycha grającego do sięgnięcia granic możliwości.

Dla mnie ta muzyka wyraża radość, ekscytację, jest przesycona życiem, pasją oraz wszystkimi uczuciami i impresjami, które są związane z Wenecją, włączając w to zapach, światło, barwy nieba i budynków, zgiełk tłumu, wyjątkową energię bijącą od tamtejszych ludzi.

Muzyka Vivaldiego jest silnie związana z karnawałem. Nawet jeśli to opera była dominującym gatunkiem w tym szczególnym okresie i to na niej koncentrował się ówczesny biznes muzyczny, czuję że muzyka instrumentalna również przesycona jest karnawałową energią.”

Stefan Plewniak jest polskim skrzypkiem i dyrygentem. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym orkiestry Il Giardino d’Amore w Wiedniu / Krakowie i Cappella dell’Ospedale della Pietà Venezia. W 2016 roku założył również The FeelHarmony Symphony Orchestra. Plewniak jest także założycielem wytwórni płytowej Ëvoe Records, która zdobyła uznanie czołowych zagranicznych mediów. Stefan Plewniak jest także producentem muzycznym. Jako skrzypek i dyrygent zdobył reputację jako „Paganini barokowych skrzypiec”, „mistrz emocjonalnej chemii”, „huragan na scenie”.

W 2018 roku Plewniak wydał płytę z utworami G.F.Haendla pt. Enemies in Love, w której nagraniu wzięli udział m.in Natalia Kawalek i Jakub Józef Orliński. Płyta znalazła się wśród ośmiu najlepiej sprzedających się albumów klasycznych na Świecie. Kolejne dwie płyty czekające na wydanie w 2019 roku to – Vivaldi – L’Eleganza Capricciosa – solowy album z koncertami skrzypcowymi Vivaldiego, oraz Midsummer Night’s Dream – album z Symfonią Włoską i Koncertem Skrzypcowym Mendelssohna.

Stefan Plewniak otrzymał wykształcenie muzyczne w Konserwatoriach w Krakowie, Pradze, Maastricht i Paryżu. Obecnie jest gościnnym profesorem na Akademii w Łodzi, oraz jest zapraszany do prowadzenia klas mistrzowskich w na kilku Uniwersytetach w USA, m.in. w Chicago, San Diego, Rochester, Los Angeles.

Cappella dell’Ospedale della Pietà

Cappella dell’Ospedale della Pietà to wyjątkowa orkiestra utworzona w Wenecji, na wzór modelu słynnej orkiestry Antonio Vivaldiego.
Cappella dell’Ospedale della Pietà nie jest zwykłą orkiestrą, ale wyjątkową orkiestrą składającą się z utalentowanych dziewcząt. Została odbudowana na wzór orkiestry z XVIIII wieku, założonej w sierocińcu dla dziewcząt w Wenecji i doprowadzona do blasku i świetności przez „Maestro di Violino e di Coro” – Antonio Vivaldiego. Jego znakomite kompozycje i poziom artystyczny orkiestry sprawił, że w bardzo krótkim czasie Cappella zyskała uznanie jednej z najlepszych orkiestr na świecie. Wenecja była miejscem do którego ciągnęli wszyscy, od artystów i podróżników do głów państw. Orkiestra prezentowała dla nich działa Vivaldiego i mistrzów weneckich, mając za swoją siedzibę kościół Chiesa di Santa Maria della Pietà. Dzisiaj Cappella jest związana z Fondazione Cini, która zajmuje się w Wenecji badaniami nad muzyką Vivaldiego.
Reinkarnacja Cappelli miała miejsce w 2013 roku z inicjatywy Stefana Plewniak – absolwenta Konserwatorium w Krakowie, Maastricht i Paryżu. Cappella to międzynarodowa grupa młodych, pełnych pasji artystek z Włoch, Polski, Austrii, Francji i Holandii specjalizujący się w grze na instrumentach z epoki baroku. Cappella jest poświęcona muzyce Antonio Vivaldiego i weneckich mistrzów. W swojej karierze, zespół miał przyjemność koncertować w Niemczech, Austrii, Słowenii, Polsce a w przyszłości planowane są również koncerty w innych krajach europejskich, USA i Azji.
Koncerty Cappelli charakteryzują się niepowtarzalną atmosferą i niesamowitą energią.
Cappella wydała swoją debuitancką płytę pt „Carnevale di Venezia” w 2016 roku z udziałem znakomitych solistów : Jakuba Józefa Orlińskiego, Miriam Albano, Natalii Kawałek w wydawnictwie Ëvoe Music. W 2017 roku Cappellę będzie można usłyszeć wykonującą jedno z najważniejszych dzieł sakralnych Vivaldiego – oratorium Juditha Triumphans, oraz Koncerty skrzypcowe związane z promocją nowej płyty – L’Eleganza Capricciosa.

18 sierpnia (niedziela) godz. 19:00
Amfiteatr
Wstęp wolny.
Koncert w ramach festiwalu „Ełk na Trzy Oktawy”