„Od baroku do klasycyzmu” Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej „Od baroku do klasycyzmu”

To kolejna dawka muzyki dla wszystkich, którzy cenią sobie wspaniałe brzmienie organów w towarzystwie wybitnych polskich

06
sie
2017
Katedra św. Wojciecha
godz. 19:00
Ełckie Centrum Kultury
Katedra św. Wojciecha,
Wstęp wolny
 • Gabriela Ciołek-Sitter – sopran
 • Barbara Śrubarz – flet
 • Aleksandra Stopa – wiolonczela
 • Elżbieta Włosek-Żurawiecka – organy/pozytyw

Gabriela Ciołek-Sitter jest absolwentką Katedry Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz absolwentką PSM I i II stopnia w Rybniku w klasie fortepianu. Jeszcze jako studentka podjęła naukę w PSM II stopnia im. W. Żeleńskiego w klasie śpiewu prof. J.Zatheyowej.

Po ukończeniu studiów pracowała w redakcji Encyklopedii Muzycznej PWM w Polskim Wydawnictwie Muzycznym w Krakowie, kontynuowała naukę śpiewu u prof. J. Zatheyowej oraz prowadziła działalność koncertową. Występowała jako solistka Akademickiego Chóru „Organum” w Krakowie, oraz w licznych koncertach muzyki oratoryjnej i kameralnej. Z chórem „Organum” koncertowała w kraju i za granicą.

W latach 1992-2005 mieszkała w USA, gdzie kontynuowała działalność koncertową i pracowała jako nauczyciel śpiewu, fortepianu oraz prowadziła zajęcia z terapii emisji głosu.

Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem wybitnych pedagogów uczestnicząc w seminariach w klasach mistrzowskich zarówno w kraju jak i za granicą.

Obecnie jest pedagogiem PSM w Rybniku i koncertującą solistką.

Barbara Śrubarz – Jest absolwentką klasy fletu Akademii Muzycznej im. Kararola Lipińskiego we Wrocławiu. Po studiach podjęła pracę na stanowisku pierwszego flecisty w orkiestrze Filharmonii Opolskiej, z którą koncertowała w kraju jak również za granicą. Równolegle z działalnością orkiestrową prowadzi klasę fletu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia w Żorach. W ramach działalności pedagogicznej odbyła kursy mistrzowskie m. in. w Szwajcarii, Niemczech Austrii. Jest flecistką orkiestry Symfonicznej Braci Szafranków w Rybniku.

Angażuje się w projekty orkiestrowe realizowane przez ZPSM I i II stopnia im. Braci Szafranków w Rybniku oraz Orkiestrę Kameralną „cameratasariensis” w Żorach. Aktywnie angażuje się w życie kulturalne środowiska poprzez działalność kameralną m. In. W Zespole Muzyki Dawnej.

Aleksandra Stopa – Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli. W trakcie studiów i po ich ukończeniu brała udział w licznych kursach muzycznych, prowadzonych m.in. przez profesorów: Witolda Hermana, Iwana Monighettiego, Kurta Lewina, Andrzeja Orkisza, Pawła Głombika, Clausa Reinchardta.

Po studiach była członkiem orkiestry kameralnej Capella Cracoviensis w Krakowie. Jako kameralistka koncertowała w wielu krajach  m.in. w: Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, USA. Była współzałożycielem i muzykiem Zespołu Muzyki Barokowej w Krakowie.

Obecnie jest nauczycielem gry na wiolonczeli w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia w Żorach i Państwowej Szkole Muzycznej I i II st.w Rybniku. Jest również członkiem Orkiestry Symfonicznej im. Braci Szafranków w Rybniku oraz Orkiestry Kameralnej „cameratasariensis” w Żorach.

Elżbieta Włosek-Żurawiecka – jest absolwentką, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Wydziału Wychowania Muzycznego oraz Wydziału Instrumentalnego, gdzie studiowała klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Jest również absolwentką klasy fortepianu PSM II stopnia w Rybniku. W latach 1993/94 odbyła uzupełniające studia podyplomowe w Konserwatorium Muzycznym w Toulouse (Francja), które zakończyła egzaminem konkursowym zdobywając I miejsce w kategorii organisty koncertowego.

Była uczestniczką wielu kursów mistrzowskich w kraju i zagranicą, m.in. z profesorami: Jean Boyer, M. Torrent, L.F. Tagliavinii Wolfgang Seifen.

Obecnie prowadzi klasę organów i fortepianu w szkole muzycznej w Raciborzu oraz klasę organów w szkole muzycznej w Rybniku. Oprócz tego prowadzi działalność koncertową w kraju i zagranicą jako solistka i kameralistka. Jest wieloletnią organizatorką Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Rybniku i Raciborzu oraz w miastach ościennych. Od roku 2010 koncertuje w Zespole Muzyki Dawnej.

Program koncertu:

 1. J.F. Haendel – VIII Sonata F-dur op.1 nr 11 na flet i basso continuo: Grave, Allegro, Alla Siciliana, Allegro.
 2. J.S. Bach – „Schlummert ein„ aria z kantaty „Ich habe genug” BWV82 w opracowaniu na sopran, flet i basso continuo
 3. A. Vivaldi – Domine Deus z Glorii RV589 (w oprac. jak wyżej)
 4. M.Corrette – Tambourin (pozytyw)
 5. C.P.E. Bach – Hamburger Sonate G-dur na flet i b.c.: Allegretto, Rondo – Presto.
 6. J.Haydn – Benedictus z „Kleine Orgelmesse” w opracowaniu na sopran, flet i basso continuo
 7. W.A. Mozart – Andante C-dur KV 315 w opracowaniu na flet i basso continuo
 8. W.A. Mozart – Agnus Dei z Mszy koronacyjnej” i Alleluja z „Exultate, jubilate” w opracowaniu na sopran, flet i basso continuo.