kolędy i pastorałki, śpiewy gregoriańskie bożonarodzeniowe z KOLĘDĄ w nocnej ciszy

z KOLĘDĄ w nocnej ciszy kolędy i pastorałki, śpiewy gregoriańskie bożonarodzeniowe

06
sty
2022
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku
godz. 19:00
Ełckie Centrum Kultury
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku,
Wstęp wolny

wykonawcy:

CANTABILE vox / dyr. Joanna ORZEŁ-FILIPKOWSKA

CANTABILE instrumentum:

Joanna ORZEŁ-FILIPKOWSKA/ wokal, opracowania, aranżacje

Małgorzata KĘSICKA/ obój

Julia ZIĘTEK/ skrzypce

Anna ŚMIESZEK-WESOŁOWSKA/ wiolonczela

Rafał SULIMA / organy

Chór KONTRAPUNKT / dyr. Rafał SULIMA

Nie ma z pewnością w Polsce innych pieśni, które byłyby śpiewane tak chętnie przez wszystkich i tak wielokrotnie opracowywane na przeróżne składy wykonawcze i w rozmaitych stylach muzycznych, jak właśnie kolędy. O kolędy dopominamy się przy wigilijnym stole, bo to one współtworzą jedyny niepowtarzalny klimat świątecznego wieczoru i tę atmosferę powszechnej życzliwości. Kolędy przenoszą do czasów szczęśliwego dzieciństwa, wzruszają do łez i krzepią.

Okres oktawy uroczystości Trzech Króli to w tradycji polskiej czas powszechnego kolędowania. Na naszym muzycznym spotkaniu w tym okresie nie może zabraknąć perełek polskiej ludowości w postaci okazjonalnych pastorałek i kolęd bożonarodzeniowych. Kolędy w rytmach krakowiaka, mazura, poloneza, kujawiaka, mazurka, te nowsze, starsze i najstarsze melodie średniowieczne zabrzmią w opracowaniach różnych kompozytorów. Usłyszymy opracowania harmoniczne na chór a cappella, w połączeniu z organami oraz w aranżacji na obój, skrzypce i wiolonczelę. Muzycy współtworzący powyższe dzieło zagrają i zaśpiewają słuchaczom pieśń prostą, melodyjną, opowiadającą o wydarzeniach i sprawach dziwnych, jakby nie z tego świata wziętych…

Organizatorami i współorganizatorami są: Miasto Ełk i Ełckie Centrum Kultury, Skoda Fimot Ełk oraz Kanonicy Regularni Laterańscy.

Patronat medialny sprawuje: