Ełk Jazz Night 2022 Kuba Więcek Trio

Kuba Więcek Trio Ełk Jazz Night 2022

Zapraszamy na coroczny, wakacyjny wieczór z muzyką jazzową!

23
lip
2022
Amfiteatr ECK
godz. 20:00
Ełckie Centrum Kultury
Amfiteatr ECK,
Wstęp wolny

Zespół wystąpi w składzie:

Kuba Więcek

Saksofonista i kompozytor. Absolwent Rytmisk Musik Conservatorium w Kopenhadze oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Występuje ze swoim trio, ale także w licznych projektach m.in. z Piotrem Orzechowskim i Marcinem Maseckim. W swoich utworach sięga po elektronikę, muzykę klasyczną, folk, rock, hip-hop.

Doceniany przez krytykę i publiczność w Polsce i na świecie. Laureat Fryderyka oraz Mateusza Trójki za swój debiutancki album zatytułowany „Another Raindrop”, który jest pierwszym debiutem w kultowej serii „Polish Jazz” od 28 lat. Ostatnie wydawnictwo „Multitasking” zostało płytą roku 2019 według tygodnika Polityka. Od 2017 roku regularnie wymieniany jest wśród najlepszych saksofonistów i muzyków młodego pokolenia w plebiscycie Jazz Forum.

Kuba Więcek (fot. Marcin Giba)

Kuba Więcek (fot. Marcin Giba)

Rok 2020 przyniósł kolejne wyróżnienie — ceniony amerykański magazyn Downbeat umieścił Kubę wśród 25 muzyków na świecie (w tym 4 europejskich), którzy mają potencjał, by zmienić brzmienie jazzu w przyszłości.

Michał Barański

Studiował na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Jacka Niedzieli. W czasie studiów założył wraz z pianistą Pawłem Kaczmarczykiem formację K/B/D trio, z którą zdobył wiele nagród na festiwalach i konkursach jazzowych, m.in. nagroda Grand Prix na 40 Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Aniołek Jazzowy na Bielskiej Zadymce Jazzowej w 2005 roku. Otrzymał również nagrodę indywidualną „Swingujący Kruk” na III Hot Jazz Spring w Częstochowie.

Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan w kategorii muzyka poetycka oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego w kategorii najlepszy album – muzyka jazzowa. W 2008 roku został wybrany przez czytelników „Jazz Forum” najlepszym kontrabasistą roku.

Łukasz Żyta

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (1998). Zadebiutował na jazzowej scenie w 1993 roku, biorąc udział w konkursie Jazz Juniors w Krakowie z zespołem Youth Formation. Z zespołem Joint Venture został laureatem I nagrody na tym festiwalu w 1995, na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (1996) oraz nagrody dla najbardziej obiecującej grupy na Europ’ Jazz Contest w Hoelaart (1996), jest laureatem I nagrody Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998). Otrzymał również wyróżnienie indywidualne na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu (1998). Muzycy, z którymi współpracował i nagrywał to Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Olejniczak, Adam Pierończyk, Kuba Stankiewicz, Piotr Wojtasik, Piotr Baron, Andrzej Cudzich, Grzegorz Nagórski, Jarosław Śmietana, Henryk Miśkiewicz, Darek „Oles” Oleszkiewicz, Michał Tokaj, Piotr Wyleżoł, Aga Zaryan, Grażyna Auguścik, Urszula Dudziak, Iza Zając, Ewa Bem, David Doruzka, Jaromir Honzak, Lee Konitz, Bennie Maupin, Greg Osby, Gary Thomas, Chris Cheek, Dino Saluzzi, Dan Tepfer, David Murray, David Friedman, Bobby Watson, Brad Terry, Tuna Otenel, William Galison, Steve Logan i in. Występował na wielu festiwalach jazzowych w kraju i za granicą. Nagrał ponad 50 płyt.

Kuba Więcek (fot. Marcin Giba)

Kuba Więcek (fot. Marcin Giba)