Dni Kultury Francuskiej

Dni Kultury Francuskiej

W dniach 19-20 lutego zapraszamy do udziału w wydarzeniach Dni Kultury Francuskiej Ełk - Grajewo - Łomża - Drozdowo

19
-
20
lut
2018
Sala Zebra
godz. 18:00
Ełckie Centrum Kultury
Sala Zebra,
Wstęp wolny

przy udziale honorowym gości , znakomitych artystów z Francji: Philippe Villa i Anastasia Maximkina. Wśród atrakcji 20 lutego we WTOREK o godz. 18:00 w Ełckim Centrum Kultury, sala Zebra odbędzie się koncert solisty P. Villa i Duo Cantiga.

Philippe VILLA (Francja)

Jest uważany za jednego z najbardziej błyskotliwych gitarzystów francuskich swojego pokolenia. Z powodzeniem wykonuje muzykę od renesanu do współczesności aczkolwiek specjalizuje się w wykonawstwie repertuaru kompozytorów epoki romantyzmu.

Jedną z misji które realizuje jest przywracanie światowej kulturze dawnego – zapomnianego już często, repertuaru. Odtwarza też historyczne instrumenty,współpracując z lutnikami w celu budowy kopii zniszczonych bezpowrotnie modeli gitar, lutni, teorb I innych chordofonów. Dzięki wiedzy n.t. “muzyki poinformowanej historycznie” łączy ją wspaniale z instrumentami współczesnymi , improwizacją I kameralistyką. Jest częstym gościem ferstiwali w Wiedniu, Mediolanie ,Esztergom, Weronie, Stambule, Moskwie … Krytycy komentują jego nagrania jako; “tryumf muzyki” “muzyka rzadkiej elegancji” “oryginalny talent”. W 2004 dał recital w paryskim Muzeum La Villette. Co istotne grał jako pierwszy współczesny gitarzysta na oryginalych instrumentach “Lacote” sprzed 200 lat należących do mistrzów sztuki romantycznej: N. Paganiniego, H. Berlioza I N. Costa. Prowadzi kursy mistrzowskie w akademiach muzycznych w Warszawie, Poznaniu, Woroneżu, Wiedniu, Londynie Juror niezliczonych konkursów krajowych I międzynarodowych.

Zajmuje się działalnością organizacyjną. Zainicjował I jest dyrektorem artystycznym dwóch międzynarodowych festiwali muzyki gitarowej: na Wyspie Re oraz w Sain-Michel en L’her. Studiował w Musikhochschule of Saarebruck.

Jest przedstawicielem producenta doskonałych strun -francuskiej firmy Savarez.

“Duo Cantiga”

Duet tworzą Philippe Villa I Anastasia Maximkina wykonując szeroki wachlarz repertuarowy od renesansu do muzyki XX z naciskiem na okres romantyzmu. Zespół regularnie koncertuje w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Rosji, Danii I obecnie po raz pierwszy w Polsce. Artyści są “twarzami” koncernu Savarez co obliguje ich do gry na strunach wyłącznie tej firmy. Nabardziej lubią model “Savarez corum cantiga” | (co wyjaśnia pochodzenie nazwy kameralistów *** patrz niżej) Duet zaprasza często do współpracy innych artystów I tak np z bandeonistą wykonuje program muzyki argentyńskiej.

Przygotowując program do Polski chcąc przybliżyć melomanom twórczość nieznanego w naszym kraju kompozytora francuskiego Antoine de L’hoyer.Aby wykonać jego trio, “Duo Cantiga” zaprosiło do współpracy muzyka z Ełku Wojciecha Popielarza.

Obecnie artyści odbywają tournee po Polsce koncertując we Wrocławiu,Ełku,Łomży I w Krynicy.

Prowadzenie koncertu Małgorzata Piotrowska

Wstęp wolny

Harmonogram:

19.02 – PONIEDZIAŁEK

  • przyjazd artystów do Ełku, zwiedzanie miasta, odpoczynek.
  • Warsztaty w Państwowej Szkole Muzycznej I st w Grajewie
  • 19.00 – koncert w Muzeum Przyrody w Drozdowie (współorganizacja – Filharmonia Kameralna im. W.Lutosławskiego w Łomży)

20.02 – WTOREK

  • w godz porannych – dni kult francuskiej w szkołach ełckich: SP-5 i innych (Tematyka: historia kraju, kultura, kuchnia, piosenka, wywiad z artystami i koncert francuskiego duetu przed dziatwą szkolną)
  • 11.00 artyści uczestniczą w audycji Gość Dnia w Radio 5
  • od 12.00 warsztaty w ZPSM w Ełku. Warsztaty solistów, zespołów kameralnych a także orkiestry gitarowej. Udział uczniów i nauczycieli klas gitary ze szkół muzycznych z regionu.
  • 18.00 ECK sala „ZEBRA” koncert solisty P.Villa i Duo Cantiga. Program poniżej.
  • 19.30 kolacja w stylu francuskim .Ełk ul Nadjeziorna, Restauracja „Między wierszami”. Po kolacji akcent muzyczny. Jako support zespół gitarowy ZPSM „TRio Fresco” Natalia Sawicka, Aleksandra Oszmian,Dominik Taźbirek oraz „Duo Cantiga” (wstęp wolny – sugerowana rezerwacja stolików, ilość miejsc ograniczona).

zapraszamy serdecznie

Wojciech Popielarz
prezes Ełckie Stowarzyszenie Kulturalne ( ESK)

info i propozycje współpracy:
tel. 663 745 775
wpopiel7@op.pl

Organizatorzy:
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Ełku, Ełckie Centrum Kultury, Ełckie Stowarzyszenie Kulturalne, Szkoła Podstawowa nr 5 im Marii Konopnickiej w Ełku, Filharmonia Kameralna im. W. Lutosławskiego w Łomży, Muzeum Przyrody w Drozdowie, Państwowa Szkoła Muzyczna I st w Grajewie, Restauracja „Między Wierszami”, Ełcki Klub Gitary Klasycznej