70 lat ECK

W tym roku świętujemy 70 lecie Ełckiego Centrum Kultury.
Z tej okazji udostępniamy archiwalne nagrania Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Ełk”, Ełckiego Teatru Tańca oraz Teatru 30 minut.

1. „Moje Włosy” | Ełcki Teatr Tańca | 2004 r.

Pierwszy spektakl ETT, to także pierwsza tego formatu realizacja muzyczna w Ełku kierowana głównie do ludzi młodych, która zyskała także sympatię dorosłej publiczności. Spektakl muzyczny „Moje Włosy” powstał na podstawie libretta jednego z najgłośniejszych musicali ubiegłego wieku – HAIR. Ełcki rock musical był ostrzeżeniem przed wojną i narkotykami. Opowiadał historię miłości i przyjaźni oraz największej wartości jaką jest życie.

Scenariusz: Jan Kondrak
Reżyseria: Piotr Witaszczyk
Choreografia: Magdalena Witaszczyk
Muzyka: Jarosław Fiebrich, Marcin Pyciak, Piotr Mikulski, Rafał Poniatowski, Przemysław Grajewski

Link: „Moje Włosy”

2. „Misterium Męki Pańskiej” wystawione na Placu Jana Pawła II

Misterium miało odpowiadać na duchową i artystyczną potrzebę wszystkich ludzi, nie tylko tych wierzących. Reżyser i pomysłodawca widowiska Piotr Witaszczyk chciał, aby każdy uczestnik oraz widz mógł się zatrzymać i pochylić nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
To wyjątkowe przedstawienie pokazane zostało dwukrotnie w latach: 2004 (około 3.000 widzów – na filmie) i 2005 (około 5.000 widzów – w tym 30 osobowy Legion Rzymski z oficerami konno).

W każdym z przedstawień, wystąpiło blisko 100 aktorów – amatorów, uczestników różnych zajęć artystycznych prowadzonych w Ełckim Centrum Kultury – MZPiT, ETT, zespołu „Pojezierze” oraz harcerzy z Hufca ZHP Ełk.

Link: „Misterium Męki Pańskiej”

3. „Carmen” | Ełcki Teatr Tańca | 2005 r.

Spektakl muzyczny „Carmen” (na podstawie opery Georgesa Bizeta) jest jednym z przełomowych dzieł w historii opery, nieprzerwanie obecnym w repertuarze scen całego świata.

Atutem spektaklu jest bardzo atrakcyjna forma przekazu. Jest pełen gwałtownych kontrastów, scen o wyjątkowej mocy – tragedia miłości i zazdrości. Pośród zaskakującej scenografii i przepięknych kostiumów, wielu scen tanecznych nasyconych elementami flamenco, odczuwamy niepowtarzalny nastrój.

Reżyseria i scenariusz: Piotr Witaszczyk
Konsultacja artystyczna: Janusz Majewski
Choreografia: Magdalena Witaszczyk
Kostiumy: Teresa Waszkiewicz
Scenografia: Krzysztof Stolecki
Muzyka: Marcin Pyciak

Link: „Carmen”

4. „Topicha” | Ełcki Teatr Tańca | 2006 r.

Premiera spektaklu „Topicha” miała miejsce w 2006 roku. Ze względu na ogromny sukces spektaklu powrócono do projektu w 2011 oraz 2018 roku. Łącznie w trzech odsłonach odnotowano około 20 000 widzów.

„Topicha” to spektakl opowiadający historię dziewczyny odrzuconej przez swoją społeczność. W akcie rozpaczy dziewczyna postanawia popełnić samobójstwo – topiąc się w jeziorze. Od tego momentu rozpoczynają się dziwne zjawiska w wiosce dziewczyny. Jej mieszkańcy proszą o pomoc Szeptuchę.

Historia została przeniesiona w starosłowiańskie lasy, a formą do opowiedzenia jej jest taniec. Ta smutna opowieść posiada swoje piękne tło. Jest nim wspaniała oprawa świetlna, scenografia, kostiumy, a przede wszystkim magiczna gra aktorów. Uroku dodaje muzyka, która wypełnia spektakl, stając się nierozerwalną częścią opowieści i dopełniając każdą z oglądanych scen.

Nagrody:
GRAND PRIX na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym na Ukrainie
Nagroda Aktorska na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Rosji – za role kobiecą

Reżyseria i scenariusz: Piotr Witaszczyk
Choreografia: Magdalena Witaszczyk
Kostiumy: Teresa Waszkiewicz
Scenografia: Iwona Żabińska, Stefan Popko, Krzysztof Stolecki
Światła: Andrzej Pudłow

Link: „Topicha”

5. „Dzieła Wszystkie Szekspira” | Teatr 30 minut | 2008/2009 r.

Dzieła Wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji) … to dynamiczne przedstawienie teatralno-kabaretowe. Trzech aktorów w ciągu niespełna półtorej godziny oprowadza publiczność przez świat tragedii i komedii Williama Szekspira w prawdziwym duchu elżbietańskiego teatru, teatru o ludziach i dla ludzi.

Szekspirowscy bohaterowie zasypują widzów dowcipami. Cytaty, pastisz i parodie są elementami teatralnej prowokacji. Powoduje ona, że widzowie mimowolnie śmieją się ze wszystkich prób odtwarzania przez aktorów kolejnych scen z różnych dzieł Szekspira. Na uwagę bezsprzecznie zasługuje odwaga improwizacyjna i energia aktorów.

Reżyseria: Piotr Witaszczyk i Jarosław Witaszczyk
Kostiumy: Teresa Waszkiewicz
Scenografia: Iwona Żabińska, Stefan Popko, Krzysztof Stolecki

Link: „Dzieła Wszystkie Szekspira”

 

6. „Opowieść Wigilijna” | Ełcki Teatr Tańca | 2014 r.

„Opowieść Wigilijna” to  piękna opowieść o magii i potędze Świąt, ujęta i przekazana tańcem, jeszcze bardziej przemawia do wyobraźni widza, którego oczaruje nie tylko sam taniec, ale również muzyka, nowatorskie rozwiązania sceniczne, jak chociażby użyty w spektaklu mapping.

Opowieść o duchu Świąt Bożego Narodzenia – miłosierdziu, współczuciu, dobroczynności, optymizmie i wrażliwości człowieka, który powinien zagościć w naszych domach i sercach przez cały rok.

Reżyseria i scenariusz: Piotr Witaszczyk
Choreografia: Magdalena Witaszczyk
Kostiumy: Teresa Waszkiewicz
Scenografia: Iwona Żabińska, Krzysztof Stolecki
Mapping: Marek Dec

Link: „Opowieść Wigilijna”

 

7. „Damy i Huzary” | Teatr 30 minut | 2014 r.

Jest to komedia o miłosnych perypetiach wojaków, stacjonujących w dworku na prowincji. Zatwardziali kawalerowie mimo wszystko ulegają urokowi goszczących tam dam. Żołnierze, nienawykli do towarzystwa płci pięknej, wywołują wiele zabawnych sytuacji.

Zaczynają się miłosne intrygi i zawiła akcja, która dostarcza widowni wiele powodów do śmiechu. Oryginalna scenografia i kostiumy zaskakują widzów. Dopełnieniem jest fredrowski humor, co pozwala na spojrzenie z przymrużeniem oka na wyniosłość tekstu, zwracając uwagę na grę aktorów.

Kostiumy: Teresa Waszkiewicz, Magdalena Witaszczyk
Scenografia: Mieczysław Tekliński
Scenariusz: Aleksander Fredro
Reżyseria: Piotr Witaszczyk

Link: „Damy i Huzary”