Muzyczne warsztaty „Ełckie Ogrody Wyobraźni” – podsumowanie

Ełckie Ogrody Wyobraźni to projekt Ełckiego Centrum Kultury, którego celem było nadanie nowej formy piosenkom legendarnej, ełckiej grupy Ogród Wyobraźni, która w latach 80-tych trwale zapisała się w historii polskiej muzyki. Celem projektu było odnalezienie tropów i inspiracji jakimi podążała wrażliwość muzyków tworzących zespół, a przede wszystkim próba opowiedzenia ich piosenek na nowo, wpuszczenia w nie nowego światła, tak by wspólnie odszukać ponadczasowe „ełckie ogrody wyobraźni”.

Warsztaty odbywały się w 3 cyklach 4 dniowych, podczas których uczestnicy poznawali utwory „Ogrodu Wyobraźni”, a następnie tworzyli własne aranżacje wybranych piosenek. Finałem każdego bloku ćwiczeń była video sesja nagrana w różnych przestrzeniach miasta Ełk.

I edycja odbyła się w dniach 12-15 września. Grupa podjęła się realizacji utworu ” Czas”, a jej nagranie odbyło się w sali Zebra.

II edycja odbyła się w dniach 3-6 października. Tym razem muzycy wzięli na warsztat piosenkę „Noc”, nad którą pracowali w budynku Szkoły Artystycznej przy ul. Armii Krajowej 32.

III edycja, podczas której pochylono się nad kompozycją o tytule „List rewolucyjny”, miała miejsce w dniach 17-20 października. W barwnej,jesiennej aurze sfilmowano wykonanie utworu na deskach Amfiteatru.

Całość warsztatów poprowadził Michał Zygmunt – gitarzysta, kompozytor, właściciel Odra Sound Design.

Autorem sesji filmowych oraz zdjęć jest pochodząca z Ełku Ewa Dobrołowicz, autorka filmów dokumentalnych i teledysków.

 

Ełckie Ogrody Wyobraźni to projekt, który z założenia miał połączyć dwa światy, dawną legendę zespołu Ogród Wyobraźni i ełckich (lub z okolic) muzyków, z którymi wspólnie chcieliśmy stworzyliśmy nowe interpretacje utworów z repertuaru zespołu.
Przez trzy edycje, w trakcie kreatywnych warsztatów muzycznych, stworzyliśmy zespół ze zmiennym składem osób. Muzycy reprezentowali różne środowiska, grupy wiekowe, umiejętności muzyczne. Zasilili nas członkowie działających lokalnych zespołów z pogranicza muzyki alternatywnej, rockowej, była początkująca na scenie młodzież i tryskający pomysłami seniorzy, którzy czynnie włączyli się w prace artystyczne. Wynikiem warsztatów są trzy niezależne piosenki które wykonaliśmy na żywo w trakcie sesji nagraniowej. Ich efektem są 3 niezależne filmy muzyczne których treść stanowią wypracowane w trakcie warsztatów utwory. Prowadząc warsztaty byłem urzeczony tym jak przypadkowi muzycy, prezentujący bardzo rożne umiejętności w ciągu kilku dni warsztatów, pokonują różnice w umiejętnościach muzycznych, nieobycie w rockowej formule, narzuconej przez repertuar, wzbijając się na wyżyny umiejętości we wzajemnej interakcji i pracy nad ostatecznym kształtem utworu. Wspaniale było obserwować jak zawiązuje się zespół i relacje mimo wielu zdawałoby się wykluczających różnic. Doskonały do tej formy warsztatów okazał się też repertuar zespołu Ogród Wyobraźni, którego piosenki wiążą ludzi z różnych pokoleń czy środowisk. Miło jest też obserwować duże zainteresowanie opublikowanymi w sieci filmami, radość uczestników, którzy otrzymali dużo komplementów od znajomych, widzów i obserwatorów tego projektu. Okazało się też że w mieście jest wielu grających, których dotąd nie było w przestrzeni miasta a chcieliby rozwoju swoich pasji, kontaktu i jasnego celu pozwalającego na duże zaangażowanie a nawet na wyzwanie artystyczne.
Sukces projektu pokazuje jak cenna jest spuścizna zespołu Ogród Wyobraźni oraz jak wiele osób niezależnie od wieku, szuka okazji do korzystania się ze swoich umiejętności, ma potrzebę podnoszenia kompetencji, chęć na naukę obsługi współczesnych instrumentów elektronicznych, podstaw pracy w programach muzycznych ect.
Wiele radości niesie samo wspólne muzykowanie i chęć zrobienia czegoś na serio.
Na krótką chwilę Ełckie Ogrody Wyobraźni zostały znowu otwarte.
Dziękuję uczestnikom, słuchaczom oraz organizatorom za wspólne satysfakcjonujące i inspirujące działanie. Michał Zygmunt (prowadzący)

 

Wrażenia z warsztatów są jak najbardziej pozytywne, szczególnie polecam je mniej doświadczonym muzykantom ze względu na możliwość nauki pracy w grupie, aranżowania utworów i doskonaleniu swoich umiejętności a muzykom bardziej doświadczonym ze względu na poszerzanie horyzontów muzycznych ,wymianę poglądów i doświadczeń jak i poznawanie nowych muzyków co może w przyszłości zaowocować ciekawą współpracą. Idea warsztatów muzycznych jak najbardziej potrzebna w naszym mieście i mam nadzieję że będzie cyklicznie powtarzana. -Tomasz „Toto” Tomkiewicz (uczestnik warsztatów)

 

Warsztaty zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Warmińsko-Mazurskiego.