Projekt wymiany Młodzieży Litewsko-Polskiej „Pocztówka historyczna obu narodów”

W dniach  20-25 sierpnia 2018 roku młodzież ełcka miała możliwość wziąć udział w wymianie kulturalnej z młodzieżą z Litwy w ramach Projekty :

Młodzież Litewska -Polska „Pocztówka historyczna obu narodów”.

W projekcie uczestniczyły osoby od 16 do 18 lat  – 10 osób ze szkoła artystycznej z Pabradė, powiat Święciany oraz 10 osób z Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca EŁK z Ełckiego Centrum Kultury

Szkoła artystyczna w Pabradė,  zaprosiła do współpracy przy realizacji Projektu młodzież z Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca EŁK aby wspólnie podczas zajęć, ćwiczeń, wykładów oraz spotkań i w czasie wolnym wymieniać się poglądami na tematy które, łącza młode pokolenia i je różnią.
Spotkanie pozwoliło na wspólne odnajdywanie łączącej nas historii a także różnic jakie przekazywane są przez historyków w obu krajach.
Spotkanie pozwoliło dzięki wspólnym zainteresowaniom artystycznym nie tylko na poznanie swoich pasji ale również na wymianę umiejętności i sprawdzenie swoich. Uświadomienie, że pomimo granic i historii dzisiaj młode pokolenie łączą: wspólne pasje i wyzwania o także problemy jakie stawia życie młodemu pokoleniu.

Najcenniejszym jednak efektem to nawiązanie przyjaźni, które pozostaną na lata
Obie strony Projektu zapewnili realizację założonego programu Projektu tj. :

– zorganizowali swoim grupom, litewskiej i polskiej wyjazd do miejsca projektu
– strony zabezpieczyły promocję projektu i ich wyników w Polsce i na Litwie.
– wraz z wykonawcą projektu zapewnili realizację założonego programu projektu.