X Edycja – Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

Wykonawcy:

 

Magdalena Witczak

sopran liryko – koloraturowy

„(…) Bardzo dobre warunki głosowe, dopracowana technika i ciekawa barwa pozwoliły śpiewaczce wyjątkowo pięknie zabrzmieć (…)”

Magdalena Witczak jest absolwentką klasy śpiewu solowego w gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki. Jest laureatką wielu konkursów sztuki wokalnej. Wykonuje muzykę operową (ok.100 spektakli), operetkową (ok.110 koncertów), oratoryjno- kantatową (ok.150 koncertów), pieśni polskie i obcojęzyczne (ok.50 koncertów), musical (29 spektakli) oraz piosenki rozrywkowe. Zapraszana jest na liczne festiwale krajowe i zagraniczne, współpracując z instytucjami kultury, zespołami i stowarzyszeniami.  Wykonuje utwory współczesnych kompozytorów polskich. Koncertuje w kraju i za granicą. W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne. W 2016 otrzymała honorową odznakę od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury Polskiej”.

 

 

Roman Perucki – organy

Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1986r. Od roku 1997 jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej. Jest Dyrektorem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Z ramienia Stowarzyszenia Pomorskiego „Musica Sacra” organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (jeden z najsłynniejszych w świecie) oraz Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku oraz cykl koncertów „Bliżej Bacha” i inne znaczące koncerty. Prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. W swoim dorobku ma już ponad 2500 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata. Jest I. organistą Archikatedry Oliwskiej. Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz wiele nagrań płytowych. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie: Pro Eclessiae et Pontifice, przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Order św. Sylwestra nadany przez Papieża Benedykta XVI. W roku 2005 r. uzyskał złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2007 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – Gryfa Pomorskiego za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz.