spotkanie autorskie promujące książkę Sylwia Zientek -

Sylwia Zientek - "Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn" - Dzień Kobiet w ECK spotkanie autorskie promujące książkę

07
mar
2024
sala kameralna
18:00
Ełckie Centrum Kultury
sala kameralna,
Bezpłatne wejściówki w kasie ECK

Sylwia Zientek to pisarka, autorka powieści, głównie historycznych, opowiadań oraz licznych publikacji biograficznych. Wydała m.in. sagę warszawską „Hotel Varsovie”, książki „Kolonia Marusia” i „Miraże”.

Absolwentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Centrum Studiów Latynoamerykańskich. Po wielu latach pracy porzuciła zawód prawniczki dla pisania.

W 2021 roku Wydawnictwo Agora wydało jej książkę pt.: „Polki na Montparnassie”, w październiku 2022 ukazała się powieść oparta na faktach pt.: „Lunia i Modigliani”.

Prywatnie Mama trójki dzieci. Entuzjastka sztuki, zwłaszcza malarstwa. Uwielbia podróże śladami artystów oraz sekretne życie muzeów.

(opis pochodzi ze strony wydawnictwa: https://wydawnictwoagora.pl/)

 

 

„Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn”

Wybitne i podziwiane, ale też nieodkryte i zapomniane. Artystki, bez których nie byłoby polskiej sztuki.

Kobiety są przywódczyniami krajów, architektkami, pracują naukowo, prowadzą ciężarówki i latają w kosmos. Jednak ich dzieła stanowią ledwie ułamek zbiorów najważniejszych muzeów. Tymczasem kobiety zajmują się sztuką co najmniej od antyku. Od początku było ich znacznie mniej niż artystów mężczyzn, deprecjonowano ich działalność, prawo kazało im podporządkować się ojcu czy mężowi. Ale tworzyły równolegle z mężczyznami. Przełom nastąpił pod koniec XIX wieku, gdy kobietom dano dostęp do edukacji artystycznej. Do dziś każda musi utorować sobie drogę w zdominowanym przez mężczyzn świecie. Ich upór i wytrwałość mogą być inspiracją dla innych.

Nie da się powiedzieć nic innego o tej książce jak to, że jest rewelacyjna. Sylwia Zientek przeszukuje dla nas archiwa, odwiedza muzea, analizuje, pyta. Jest bezlitosna w tropieniu faktów i czuła w ich opisywaniu. Ta książka jest jak spacer, z którego nie chce się wracać.
Angelika Kuźniak

(opis pochodzi ze strony wydawnictwa: https://wydawnictwoagora.pl/)

 

 

W Kasie ECK dostępne są trzy doskonałe literackie wydania autorstwa Sylwii Zientek:

„Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn”
”Lunia i Modigliani”
”Polki na Montparnassie”