Zajęcia fotograficzne

Zajęcia w każdy wtorek


Grupa początkująca: 16.30 – 18.00,  grupa średnio zaawansowana: 18.00 – 19.30.
Sala nr 25, Ełckie Centrum Kultury ul. Wojska Polskiego 47. Opłata – 50 zł miesięcznie.

Zapisy od poniedziałku do piątku w sekretariacie  Szkoły Artystycznej (pokój nr 11), ul. Armii Krajowej 21, w godzinach od 8.00 do 16.00.

Motto warsztatów:
W przyszłości analfabetami będą ci, którzy nie rozumieją fotografii.
– Laszlo Moholy-Nagy (Bauhaus)

GRUPA POCZĄTKUJĄCA

ABC Fotografii – podstawowy kurs fotografii

Kurs „ABC fotografii” adresowany jest do wszystkich miłośników fotografii, którzy chcą poznać tajniki techniki i sztuki fotograficznej, nauczyć się świadomie korzystać z funkcji aparatów fotograficznych, potrafić odróżniać złe fotografie od dobrych, jak również zapoznać się z dorobkiem największych mistrzów fotografii.

Ten kurs fotografii praktycznej zainteresuje zarówno tych, którzy fotografują smartphone, a pragną poprawić swoje umiejętności fotograficzne, jak również tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aparatem fotograficznym.

Kurs „ABC fotografii”, to przede wszystkim ćwiczenia praktyczne, czyli sesje fotograficzne o charakterze studyjnym i plenerowym, po których zawsze odbywać się będą konsultacje fotograficzne, polegające na nauce weryfikacji dokonanych zdjęć.

Zajęcia praktyczne będą poprzedzane wykładami o podstawowych zasadach fotografowania poszczególnych tematów oraz prezentacjami najlepszych przykładów do naśladowania.

Omawiane będą główne tematy fotograficzne, takie jak:

  • fotografia portretowa
  • fotografia typu still life (martwa natura)
  • fotografia pejzażowa
  • fotografia architektury
  • fotografia dokumentalna reporterska

GRUPA ŚREDNIO ZAAWANSOWANA

„Fotografia od A do Z” czyli: od sztuki widzenia do wystawy fotografii

Kurs ten adresowany jest do średnio zaawansowanych i dociekliwych adeptów fotografii, którzy w oparciu o podstawowe umiejętności obsługi aparatu fotograficznego, które już poznali, pragną wejść w świat fotograficznej sztuki.

Kurs jest również adresowany jest do tych, którzy chcą uczynić z fotografii osobistą formę wypowiedzi twórczej – nauczyć się świadomego języka fotografii.

Kurs dotyczył będzie  podstawowych tematów fotograficznych, które są najczęściej stosowane w codziennym życiu, jak również te, które są najczęściej wykorzystywane do wspierania wszelkich działań biznesowych: od prezentacji zdjęć na stronach internetowych, poprzez fotografię sprzedaży towarów, fotografię reporterską, ślubną, aż do fotografii reklamowej.

Adepci kursu nauczą się zasad oświetlenia studyjnego małych i dużych przedmiotów, czyli tzw. fotografii produktowej na stole fotograficznym, która doskonale wykorzystywana jest w prezentacjach sprzedażowych na stronach sklepów internetowych; poznają sposoby realizacji fotografii portretowej plenerowej i studyjnej  oraz fotografii reporterskiej i dokumentalnej, a także nauczą się poprawnie fotografować architekturę (np. w celu prezentacji sprzedaży nieruchomości lub pokazów relacji podróżniczych). Zaznajomią się również z zasadami obróbki fotografii cyfrowej w programach komputerowych (na podstawie obsługi programu Photoshop).

Specjalną częścią kursu będą wykłady z podstaw psychofizjologii widzenia oraz podstaw zarządzania kolorem (tzw. colour management).

Kurs oparty będzie o szereg ćwiczeń praktycznych. Gościnnie kurs prowadzić będą także: Piotr Bułanow (techniki specjalne fotografii pejzażowej), Piotr Malczewski (fotografia przyrodnicza i pejzażowa), Marek Miś (fotografia micro i makro), oraz inni.

PROWADZĄCY: RADOSŁAW KRUPIŃSKI

Fotograf i kurator wystaw fotograficznych, animator życia kulturalnego i artystycznego Suwalszczyzny, nauczyciel fotografii; w latach 80. i 90. ub. wieku współpracował z interdyscyplinarną grupą artystyczną SDS, prowadził (razem ze Stanisławem J. Wosiem) klub fotografików PAcamera CLUB (od 1990 r.) oraz Galerię Fotografii PAcamera w Suwałkach (1990 –1999), której był pierwszym kuratorem; założyciel Galerii Fotografii im. Edwarda Hartwiga w Domu Pracy Twórczej w Wigrach (patronat Związku Polskich Artystów Fotografików), którą prowadził w latach 2007 – 2012; fotoreporter prasy lokalnej na Suwalszczyźnie (1987-1998) oraz fotograf studyjny (m.in. etatowy fotograf wydawnictw koncernu Agora w latach 1999-2002, wydawnictwa Murator w Warszawie w latach 2003-2004); założyciel suwalskiej Małej Szkoły Fotografii w 2004 r.; obecnie również wykładowca Akademii Fotografii w Białymstoku. Laureat znaczących konkursów fotograficznych (m. in.: Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej, Biennale Krajobrazu Polskiego, Konfrontacje Fotograficzne); udział w ponad 50 wystawach indywidualnych i zbiorowych fotografii artystycznej w kraju i europie. Autor wielu realizacji fotograficznych o charakterze komercyjnym (dla m. in.: IKEA, Galerie Handlowe CENTRUM Warszawa, Volkswagen Polska) oraz publikacji wydawniczych (ilustracje albumowe i prasowe) i internetowych (strony firm i użytkowników indywidualnych). Specjalizuje się w fotografii portretowej.