XIII edycja Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej XIII edycja

04
lip
2021
sala widowiskowa
19:00
Ełckie Centrum Kultury
sala widowiskowa,
Wstęp wolny

Ilość uczestników ograniczona przepisami reżimu sanitarnego.

 

 

W tym roku po raz trzynasty mieszkańcy Ełku i okolic będą mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniu, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny miasta.

XIII edycja Ełckich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej to tradycyjnie okazja do wysłuchania najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej w wykonaniu polskich wybitnych artystów – wirtuozów różnych specjalności.

Kierownictwo artystyczne i prowadzenie koncertów spoczywa w rękach pani Marii Terleckiej – uzdolnionej pianistki, organistki i pedagoga, pomysłodawczyni i organizatora cyklu koncertów organowych.

 

4 lipca 2021 godz.19:00

 

Tomasz Jeleniewski (fortepian)

W 2011 roku ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną w Lublinie w klasie fortepianu Marii Zezuli. W roku 2016 ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno – Pedagogiczny w Białymstoku w klasie fortepianu prof. dr hab. Leszka Kota, a w 2018 roku studia podyplomowe w zakresie kameralistyki na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Reginy Michalak. W latach 2011 – 2013 uczył się pod kierunkiem wybitnej ukraińskiej pianistki prof. Ludmily Kasjanenko. W roku 2012 na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Wielkich Nauczycieli (Bułgaria) otrzymał Nagrodę Specjalną za wykonanie Nokturnu Des – dur op. 27 nr 2 F. Chopina. W roku 2015 zdobył I nagrodę na I Konkursie Kameralistyki Wokalnej im. Zbigniewa Popielskiego w Białymstoku. W tym samym roku został laureatem II nagrody na III Międzynarodowym Konkursie dla Pedagogów Muzyki w Warszawie. W kwietniu 2016 roku wystąpił jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Opery i Filharmonii Podlaskiej wykonując Błękitną Rapsodię G. Gershwina. Obecnie prowadzi klasę fortepianu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. K. Lipińskiego w Lublinie oraz w Społecznej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Lubartowie.

 


Michał Kopyciński (fisharmonia)

Urodził się w Lublinie. W 2016 roku ukończył  Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku w klasie organów prof. Jana Bokszczanina. W latach 2016-2017 studiował w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii w klasie organów, fisharmonii i kameralistyki prof. Jorisa Verdin.

Brał udział w wielu konkursach organowych w kraju i za granicą: wyróżnienie na XXV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumii, Grand Prix na konkursie „L’Oragno Antico Italiano” w Comunanza we Włoszech. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Jane Parker Smith, Thomasa Trottera (Anglia), Raula Prieto Ramireza (Hiszpania), Ulricha Walthera (Niemcy), Konstantina Volostnova, Alexeya Schmitova (Rosja), Petera van Dijk (Holandia), Maurizio Maffezzoli, Lorenza Ghielmiego (Włochy), Kevina Bowyer’a (Szkocja) i Gary’ego Verkade (Szwecja).

Od 2014 roku sprawuje funkcję Prezesa Fundacji Sono Organi. Jest ponadto dyrektorem artystycznym „Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej” w Lublinie. Od 2018 roku prowadzi zajęcia z fisharmonii oraz kameralistyki organowej w Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku. W swoich zbiorach posiada trzy cenne instrumenty: amerykańską fisharmonię firmy „Estey” z Brattleboro w stanie Vermont z lat 20-tych XX wieku, fisharmonię francuskiej firmy „Alexandre” z 1862 roku oraz fisharmonię niemieckiej firmy  „J&P Schiedmayer” z 1873 roku.  Prowadzi czynną działalność koncertową w kraju i za granicą (Hiszpania, Niemcy, Włochy, Belgia, Litwa).

 

 

Program:

Cesar Franck – Preludium, fuga i wariacje h-moll  op. 18 /fisharmonia, fortepian/

Sigfrid Karg-Elert – Sonatina nr 1 op. 14

Allegro, II. Largo semplice, III. Giojoso e giocoso

Adolf Gutmann – Nokturn As-dur op. 8 nr 1 /fortepian/

Fryderyk Chopin – Nokturn Des-dur op. 27 nr 2. /fortepian/

Fryderyk Chopin – „Polnishes lied”.  /fisharmonia, fortepian/

Charles Marię Widor – Duo nr 1 op. 6 /fisharmonia, fortepian/

Wolfgang Amadeusz Mozart – Bułeczka z masłem

Alexandre Guilmant – Final  /fisharmonia, fortepian/

 

Terminarz i program wszystkich koncertów: TUTAJ

 

Dofinansowano z Budżetu Miasta Ełku.