Śpiew klasyczny od baroku po współczesność

od baroku po współczesność Śpiew klasyczny

17 czerwca godz. 19:30
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku

17
cze
2018
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku
godz. 19:30
Ełckie Centrum Kultury
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku,
Wstęp wolny

Już po raz trzeci odbędzie się Międzynarodowy Festiwal „Barok na Mazurach”, który potrwa od 17 czerwca do 1 lipca 2018 roku w Olecku, Gołdapi i – po raz pierwszy – Ełku. W tym roku wystąpią: wybitny polski skrzypek Stefan Plewniak i ciesząca się wielką renomą włoska Cappella dell’Ospedale della Pietà Venezia, uznany na całym świecie austriacki zespół Pandolfis Consort, z którym zaśpiewa znakomita polska sopranistka młodego pokolenia Aleksandra Zamojska, oraz ceniony polski zespół muzyki barokowej, Filatura di Musica, pod kierownictwem artystycznym flecistki Magdaleny Pilch.

To właśnie w stolicy Mazur odbędzie się koncert inauguracyjny.
17 czerwca w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku o godz. 19:30 wystąpi Cappella dell’Ospedale della Pietà Venezia z Włoch. Koncert zatytułowany „L’Eleganza Capricciosa” odbędzie się w ramach promocji nowej płyty muzyków, która została nagrana z prezentowanym repertuarem i ukaże się jeszcze w tym roku. Artyści wykonają utwory jednego z najwybitniejszych w dziejach muzyki kompozytorów – Antonia Vivaldiego, którego 340. rocznicę urodzin świętujemy w tym roku. Jest to doskonała okazja, aby zaprezentować te wybrane kompozycje weneckiego mistrza, które są emblematem jego twórczości, a więc koncerty skrzypcowe (m.in. Koncert skrzypcowy „Lato”). Ełcka publiczność będzie miała okazję usłyszeć również trzy uwertury operowe (m.in. do opery Olimpiada).

Ideą Festiwalu jest prezentowanie muzyki barokowej na instrumentach historycznych lub ich kopiach. W ten sposób nawiązuje on do coraz bardziej popularnego nurtu wykonawstwa historycznie poinformowanego. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko poznanie muzyki najwybitniejszych kompozytorów baroku, ale także próba odtworzenia jej w możliwie najbardziej oryginalny sposób.
Festiwal, poprzez prezentowanie muzyki barokowej w trzech mazurskich miastach, staje się kulturowym pomostem, który muzyką łączy mieszkańców Olecka, Gołdapi, Ełku i regionu, a jednocześnie skupia coraz więcej melomanów z całego kraju, dla których stopniowo wpisuje się on na stałe do muzycznego kalendarza wakacyjnych koncertów.