Young Theatre / Młody Teatr

Warsztaty dla trenerów (Moduł 1) / 24-25 listopada i 15-17 grudnia 2017, Ełk

Po spotkaniu w Lublanie trzeba było szybko zabrać się do pracy na miejscu – w Ełku, bo jeszcze w 2017 roku miały się odbyć warsztaty dla trenerów. Takie warsztaty każdy z partnerów organizował u siebie i dla swoich trenerów, na których barkach spoczywać będzie merytoryczna część projektu.

Nasi trenerzy spotkali się dwukrotnie – w listopadzie i grudniu – żeby rozmawiać, ćwiczyć i zarażać innych improwizacją. Grudniowy warsztat był też okazją do pierwszego spotkania z nauczycielami, którzy w maju 2018 roku wezmą udział w szkoleniu impro.

Grudniowy weekend to także trening po okiem Ursy Strehar Beniciny – ekspertki impro z Pionirskiego domu, naszego koordynatora. Do pracy zaprosiliśmy też Damiana – nastolatka z Ełku, zafascynowanego teatrem, który tak jak my chce zgłębiać tajniki teatru impro.

Już w styczniu 2018 roku warsztaty dla wszystkich trenerów w Bukareszcie.

Foto – Michał Zadroga

Spotkanie otwierające / 20-22 października 2017, Lublana

Pierwsza okazja do spotkania w (prawie) pełnym składzie – obecni byli trenerzy i osoby realizujące projekt od strony technicznej/finansowej z każdego z krajów partnerskich.

Oba zespoły pracowały osobno – trenerzy ćwiczyli pod czujnym okiem bardziej doświadczonych trenerów impro ze Słowenii, a zespół finansowy łamał sobie głowę nad skomplikowanymi kwestiami rozliczeń, faktur, umów itp. Na koniec znowu spotkaliśmy się w większej grupie, żeby na żywo zobaczyć, czym jest impro – nasi trenerzy zaprezentowali, czego uczyli się przez ostatnie dwa dni.

Po spotkaniu zostały nam nowe znajomości i mnóstwo entuzjazmu do kolejnych działań. Oby wystarczyło go na dłużej

Nasi trenerzy

Grzegorz Sierzputowski

Grzegorz Sierzputowski

Grzegorz Sierzputowski

Założyciel i kierownik Teatru Politechniki Warszawskiej, współzałożyciel Fundacji Teatr BOTO w Sopocie oraz prezes i założyciel Teatru Trans-Atlantyk w Warszawie. Jest aktorem, reżyserem i absolwentem białostockiego Zespołu Placówek Kształcenia Artystycznego oraz Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Występuje gościnnie z Teatrem na Woli, Teatrem Dramatycznym, Laboratorium Dramatu, Teatrem Capitol w Warszawie, Teatrem za Dalekim i Teatrem GO.

Jest laureatem nagrody ministerialnej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie edukacji artystycznej dzieci i młodzieży oraz laureatem stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.

Mirosława Krymska

Mirosława Krymska

Mirosława Krymska

Instruktorka teatralna, animatorka kultury, pedagog dramy, nauczycielka dyplomowana, socjoterapeutka. Ukończyła pedagogikę kulturalno-oświatową na Uniwersytecie Warszawskim, studia podyplomowe z dramy rozwojowej (Uniwersytet Gdański), socjoterapii i edukacji twórczej.

Twórczyni teatralna, reżyserka kilkudziesięciu, wielokrotnie nagradzanych spektakli, założycielka alternatywnego Teatru Form Czarno-Białych „PLAMA”, „Nie Po Godzinach”  oraz dziecięcych zespołów teatralnych.

Koordynatorka, inicjatorka i współtwórczyni wielu projektów kulturalno-edukacyjnych i artystycznych m.in.: festiwali teatralnych i  wymian młodzieży.

Paul Bargetto

Paul Bargetto

Paul Bargetto

Reżyser teatralny, kurator festiwali i nauczyciel. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Teatru Trans-Atlantyk, niezależnej grupy teatralnej z Warszawy.

Zanim zamieszkał w Warszawie, przez wiele lat pracował w Nowym Jorku, gdzie założył East River Commedia (1998-2010) – eksperymentalną grupę teatralną i stworzył festiwal sztuk niezależnych underground zero (2007-2014).

Jego obecna działalność artystyczna skupia się na badaniach historycznych oraz pracy ze znalezionymi przedmiotami i dokumentami, zwłaszcza fotografiami, i łączeniem tych materiałów z wyobraźnią grupy artystów i dramaturgów w celu stworzenia hybrydy prac realistycznych i fikcyjnych.

Wiktor Malinowski

Wiktor Malinowski

Wiktor Malinowski

Twórca Teatru Delikates, swoją drogę artystyczną rozpoczynał w teatrach ulicznych, plastycznych, alternatywnych. Pracował jako aktor-mim również w teatrach dramatycznych oraz w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.

Przez wiele lat uczył się u różnych nauczycieli, szukając alternatywnych, nie tylko szkolnych rozwiązań na mówienie o tym, co ważne i aktualne.

Jako Teatr Delikates realizował szereg przedsięwzięć artystycznych, w tym happeningi, monodramy, performance.

Garść faktów o projekcie

„Młody Teatr” to międzynarodowy projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa. Powstał w odpowiedzi na niepokojący trend niskiej i ciągle spadającej popularności teatru, zwłaszcza wśród młodzieży. Projekt ma na celu wykorzystanie potencjału teatru improwizowanego do budowania publiczności, szczególnie publiczności młodej.

Ełckie Centrum Kultury jest partnerem w projekcie koordynowanym przez Pionirski dom ze słoweńskiej Lublany. Pozostali partnerzy to Opera Komiczna dla Dzieci z Bukaresztu oraz Dziecięce Centrum Kultury z Belgradu. Projekt będzie realizowany przez 21 miesięcy – od września 2017 r. do maja 2019 r.

Co się wydarzy? Projekt to przede wszystkim ścisła współpraca między partnerami i szkolenia w każdym z partnerskich krajów – dla trenerów teatru improwizowanego, profesjonalistów teatru i nauczycieli. Na zakończenie projektu odbędą się Dni Impro, podczas których zaprezentują się grupy przygotowane przez wyszkolonych wcześniej instruktorów.

Więcej informacji: http://www.young-theatre.com/