Stopklatka – filmowe lato

Warsztaty filmowe „Filmowcem być!”

Warsztaty odbyły się w dniach 11-14 lipca i realizowane były dla 3 grup wiekowych: dzieci, młodzieży i seniorów.

W świat filmu wprowadzali uczestników filmowcy z Kinoamatorskie.pl – Michał Kołdras i Wiktor Obrok, prezentując sprzęt, objaśniając, jak powstają filmy oraz wspomagając ich w procesie tworzenia własnych obrazów.

Filmy stworzone na warsztatach:

Dzieci

Młodzież

Seniorzy

Uzupełnieniem warsztatów były wizyty w wytwórniach filmowych – dzieci z

rodzicami odwiedziły Wytwórnię Se-Ma-For w Łodzi, a młodzież i seniorzy – Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. W programie wizyt znalazło się zarówno zwiedzanie (Muzeum Se-Ma-For i wystawa Plan Filmowy „Karbala” w WFDiF) oraz warsztaty edukacyjne (animacja poklatkowa i charakteryzacja).

Filmy stworzone w Se-Ma-Forze:

Dzieci

Dorośli

„Kino na wynos”

to cykl trzech plenerowych seansów filmowych, które odbyły się w lipcu i sierpniu na ełckich osiedlach – Barankach, Konieczkach i Centrum (Park Solidarności).

W ramach cyklu prezentowane były filmy znaczące dla polskiej kinematografii – „Chce się żyć”, „Body/Ciało” oraz „Pod mocnym aniołem”:

„Chce się żyć” to oparty na faktach film Macieja Pieprzycy, który śmiało można nazwać komediodramatem. Mimo trudnego tematu, jakim jest niepełnosprawność głównego bohatera, twórcy unikają banału, stawiając na autentyczne emocje. Nie kolorują świata, w którym żyje Mateusz. Widz wychodzi z kina wzruszony, ale z uśmiechem. W rolach głównych: Dawid Ogrodnik, Dorota Kolak i Arkadiusz Jakubik.

„Body/Ciało” to najlepszy polski film 2015 roku, autorstwa Małgorzaty Szumowskiej, nagrodzonej Srebrnym Niedźwiedziem. Wspaniała zbiorowa praca aktorów – Janusza Gajosa, Mai Ostaszewskiej oraz Justyny Suwały. Historia cierpiącej na anoreksję Olgi, jej ojca prokuratora oraz terapeutki Anny. Każde z nich próbuje radzić sobie z traumą z przeszłości.

„Pod mocnym aniołem” – film Wojciecha Smarzowskiego, adaptacja nagrodzonej Nike powieści Jerzego Pilcha pod tym samym tytułem. Reżyser przenosi na ekran wyjątkowy język Pilcha i robi to w sposób brawurowy. Świetne kreacje aktorskie, zwłaszcza Roberta Więckiewicza w roli Jerzego, pisarza wyniszczonego nałogiem alkoholowym.

O projekcie:

16 maja 2016 r. rozpoczyna się realizacja projektu w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”. Jego celem jest ułatwienie mieszkańcom Ełku dostępu do oferty z zakresu kultury filmowej.

Projekt realizowany jest przez Ełckie Centrum Kultury w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Alternatywa” z Ełku, a realizacja obejmie następujące działania:

  1. „Kino na wynos” – mobilne kino na ełckich osiedlach,
  2. „Filmowcem być!” – warsztaty filmowe dla dzieci, młodzieży i seniorów 60+,
  3. Wizyty w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie i wytwórni Se-Ma-For Produkcja Filmowa w Łodzi, jako uzupełnienie warsztatów filmowych.

Realizacja projektu zakończy się 31 sierpnia 2016 r.