Young Theatre on the Move / Młody Teatr w Ruchu

Warsztaty dla pedagogów (Moduł 3) / 22-23 lutego 2020, Ełk

20 godzin to dużo, chyba że mówimy o impro…

Kolejne warsztaty impro trwały cały weekend, a nudno nie było ani przez chwilę. Tym razem tajniki improwizacji poznawali nauczyciele i inne osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą. Zaczęło się od podstaw, filozofii impro, potem były gry – od łatwych do coraz trudniejszych. Niektórzy impro już znali – z projektu „Młody teatr”, dla innych było to odkrycie, ale wszyscy zgodnie potwierdzili, że chcą więcej.

Dlatego kolejne warsztaty już 23 maja.

Warsztaty dla profesjonalistów (Moduł 2) / 18 stycznia 2020, Ełk

Warsztaty dla profesjonalistów teatru i tańca już za nami. 14 osób ćwiczyło improwizację pod okiem naszych trenerów, szukając części wspólnych w teatrze i tańcu, bawiąc się słowem i ruchem.

Warsztaty Modułu 2 to początek całego cyklu warsztatowego, już w lutym spotykamy się z nauczycielami, dzięki którym impro w ruchu trafi do szkół.

Spotkanie otwierające projekt / 21-24 listopada 2019, Ljubljana

Pierwsze spotkanie w pełnym składzie było krótkie, ale intensywne. Dwa zespoły – zarządzający i trenerski – pracowały osobno, aby na koniec spotkać się na wspólnych warsztatach – prezentacji przygotowanej przez trenerów, ale nie bez skromnego udziału „sekcji administracyjnej”.
Omówienia wymagały przede wszystkim kwestie formalne związane z zarządzaniem projektem, ale również sprawy merytoryczne dotyczące pracy z profesjonalistami teatru i tańca oraz nauczycielami w dalszej części projektu. Harmonogram działań został ustalony, przed nami część warsztatowa. Pierwsze warsztaty w Ełckim Centrum Kultury – dla profesjonalistów teatru i tańca – już niedługo, 18 stycznia 2020 r.

Warsztaty dla trenerów (Moduł 1) / 26 października 2019, Ełk

Pierwsze koty za płoty, a projekt Young Theatre on the Move oficjalnie rozpoczęty!
Po raz pierwszy spotkaliśmy się w nowym składzie, do trenerów teatralnych dołączyły dwie trenerki tańca. Były rozmowy o założeniach nowego projektu, oczekiwaniach i obawach, oraz dużo improwizacji – tym razem nie tylko teatralnej, bo w nowym projekcie równie ważny będzie ruch i taniec.
Gościliśmy też cztery uczestniczki warsztatów w ramach poprzedniego projektu – Young Theatre – żywy dowód na to, że impro jest naprawdę zaraźliwe.

Nasi instruktorzy

 Katarzyna Michalska | fot. A. Majer

Anna Sochacka | fot. E. Brotherus

Grzegorz Sierzputowski | fot. H. Karapuda

Wiktor Malinowski

Kilka słów o projekcie

Młody Teatr w Ruchu to projekt – kontynuacja. Kontynuacja niezwykłego doświadczenia, jakim był projekt Młody Teatr – szaleństwa improwizacji, w którym odnalazły się i dzieci, i dorośli – nauczyciele z Ełku i regionu, którzy impro wprowadzili do szkół (więcej na ten temat na stronie Young Theatre / Młody Teatr).

Entuzjazm, jaki pozostał po pierwszym projekcie, wykorzystamy w kolejnym – Młody Teatr w Ruchu połączy improwizację teatralną z ruchem.

Główny cel projektu to upowszechnienie innowacyjnej koncepcji rozwoju widowni, która wykorzystuje kreatywne metody i techniki improwizacji teatralnej i tańca współczesnego, aby zmierzyć się z problemem malejącej popularności teatru i tańca, szczególnie wśród młodej widowni.

Partnerzy projektu to 5 europejskich organizacji – oprócz Ełckiego Centrum Kultury projekt realizować będą: koordynator – Pionirski dom z Ljubljany (Słowenia), Dziecięce Centrum Kultury z Belgradu (Serbia), Opera Komiczna dla Dzieci z Bukaresztu (Rumunia) oraz Grupa CNC Danse z Wambrechies (Francja).

Projekt to szereg warsztatów skierowanych do profesjonalistów teatru i tańca oraz nauczycieli, łączących w sobie oswojoną już improwizację teatralną z elementami ruchu i tańca. Z połączenia tych dwóch światów, które pobudzają kreatywność, wolność ekspresji i aktywne uczestnictwo, powstanie nowe narzędzie – Ruch Impro.

Zaczynamy 1 października 2019 r., kończymy 30 listopada 2021 r.