Young Theatre on the Move / Młody Teatr w Ruchu

Warsztaty lokalne (Moduł 2+3, Going local) / 16 i 24 czerwca 2021 / Suwałki i Węgorzewo

Czerwiec okazał się miesiącem impro-podróży. Najpierw Anna Sochacka i Wiktor Malinowski prowadzili warsztaty dla uczestników XIX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK w Suwałkach, a tydzień później  Katarzyna Michalska i Grzegorz Sierzputowski improwizowali z nauczycielami w Węgorzewie.

18 września spotkamy się znowu w Ełku – na kolejnych warsztatach.

Spotkanie partnerów / 5-6 marca 2021, Bukareszt (online)

Historia lubi się powtarzać i, mimo że bardzo chcieliśmy wreszcie zobaczyć się na żywo, nasze kolejne spotkanie znowu musiało się odbyć online.

Udało nam się zaplanować najbliższą przyszłość (kolejne warsztaty, również wyjazdowe, broszury, Dzień Impro w ruchu) i pozostaje nam tylko mocno wierzyć, że wszystko się uda 🙂

Warsztaty dla profesjonalistów teatru i tańca oraz pedagogów (Moduł łączony 1) / 12 września 2020, Ełk

A jednak się udało… Koronawirus dał się nam we znaki, zmuszając nas do przekładania warsztatów z miesiąca na miesiąc. Czekali trenerzy, czekali uczestnicy. Aż wreszcie, 12 września, spotkaliśmy się po raz kolejny. Tym razem mieliśmy gościa – Anę Romih z Pionirskiego domu w Ljubljanie, która wprowadziła naszych uczestników w tematykę kreatywnego ruchu.

Impro i ruch, ruch w impro – okazało się, że te dwie dziedziny świetnie współgrają, ku radości uczestników, którzy kolejny raz potwierdzili, że chcą więcej. Więc będzie więcej 🙂

Spotkanie partnerów / 4-5 września 2020, Belgrad (online)

Niestety, nie udało nam się spotkać w marcu, potem w czerwcu ani w sierpniu. W końcu, decyzją wszystkich partnerów, spotkanie przeniesiono do internetu. Dwa dni poświęciliśmy na podsumowanie dotychczasowych działań, plany na przyszłość (która nadal jest dość niepewna), okazało się też, że impro nie zna granic i, jak trzeba, to i improwizacja uda się w sieci.

Już za chwilę kolejne warsztaty (12 września), tym razem całkowicie NA ŻYWO 🙂

Warsztaty dla pedagogów (Moduł 3) / 22-23 lutego 2020, Ełk

20 godzin to dużo, chyba że mówimy o impro…

Kolejne warsztaty impro trwały cały weekend, a nudno nie było ani przez chwilę. Tym razem tajniki improwizacji poznawali nauczyciele i inne osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą. Zaczęło się od podstaw, filozofii impro, potem były gry – od łatwych do coraz trudniejszych. Niektórzy impro już znali – z projektu „Młody teatr”, dla innych było to odkrycie, ale wszyscy zgodnie potwierdzili, że chcą więcej.

Dlatego kolejne warsztaty już 23 maja.

Warsztaty dla profesjonalistów (Moduł 2) / 18 stycznia 2020, Ełk

Warsztaty dla profesjonalistów teatru i tańca już za nami. 14 osób ćwiczyło improwizację pod okiem naszych trenerów, szukając części wspólnych w teatrze i tańcu, bawiąc się słowem i ruchem.

Warsztaty Modułu 2 to początek całego cyklu warsztatowego, już w lutym spotykamy się z nauczycielami, dzięki którym impro w ruchu trafi do szkół.

Spotkanie otwierające projekt / 21-24 listopada 2019, Ljubljana

Pierwsze spotkanie w pełnym składzie było krótkie, ale intensywne. Dwa zespoły – zarządzający i trenerski – pracowały osobno, aby na koniec spotkać się na wspólnych warsztatach – prezentacji przygotowanej przez trenerów, ale nie bez skromnego udziału „sekcji administracyjnej”.
Omówienia wymagały przede wszystkim kwestie formalne związane z zarządzaniem projektem, ale również sprawy merytoryczne dotyczące pracy z profesjonalistami teatru i tańca oraz nauczycielami w dalszej części projektu. Harmonogram działań został ustalony, przed nami część warsztatowa. Pierwsze warsztaty w Ełckim Centrum Kultury – dla profesjonalistów teatru i tańca – już niedługo, 18 stycznia 2020 r.

Warsztaty dla trenerów (Moduł 1) / 26 października 2019, Ełk

Pierwsze koty za płoty, a projekt Young Theatre on the Move oficjalnie rozpoczęty!
Po raz pierwszy spotkaliśmy się w nowym składzie, do trenerów teatralnych dołączyły dwie trenerki tańca. Były rozmowy o założeniach nowego projektu, oczekiwaniach i obawach, oraz dużo improwizacji – tym razem nie tylko teatralnej, bo w nowym projekcie równie ważny będzie ruch i taniec.
Gościliśmy też cztery uczestniczki warsztatów w ramach poprzedniego projektu – Young Theatre – żywy dowód na to, że impro jest naprawdę zaraźliwe.

Nasi instruktorzy

 Katarzyna Michalska | fot. A. Majer

Anna Sochacka | fot. E. Brotherus

Grzegorz Sierzputowski | fot. H. Karapuda

Wiktor Malinowski

Kilka słów o projekcie

Młody Teatr w Ruchu to projekt – kontynuacja. Kontynuacja niezwykłego doświadczenia, jakim był projekt Młody Teatr – szaleństwa improwizacji, w którym odnalazły się i dzieci, i dorośli – nauczyciele z Ełku i regionu, którzy impro wprowadzili do szkół (więcej na ten temat na stronie Young Theatre / Młody Teatr).

Entuzjazm, jaki pozostał po pierwszym projekcie, wykorzystamy w kolejnym – Młody Teatr w Ruchu połączy improwizację teatralną z ruchem.

Główny cel projektu to upowszechnienie innowacyjnej koncepcji rozwoju widowni, która wykorzystuje kreatywne metody i techniki improwizacji teatralnej i tańca współczesnego, aby zmierzyć się z problemem malejącej popularności teatru i tańca, szczególnie wśród młodej widowni.

Partnerzy projektu to 5 europejskich organizacji – oprócz Ełckiego Centrum Kultury projekt realizować będą: koordynator – Pionirski dom z Ljubljany (Słowenia), Dziecięce Centrum Kultury z Belgradu (Serbia), Opera Komiczna dla Dzieci z Bukaresztu (Rumunia) oraz Grupa CNC Danse z Wambrechies (Francja).

Projekt to szereg warsztatów skierowanych do profesjonalistów teatru i tańca oraz nauczycieli, łączących w sobie oswojoną już improwizację teatralną z elementami ruchu i tańca. Z połączenia tych dwóch światów, które pobudzają kreatywność, wolność ekspresji i aktywne uczestnictwo, powstanie nowe narzędzie – Ruch Impro.

Zaczynamy 1 października 2019 r., kończymy 30 listopada 2021 r.